Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesi

-Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Matys: -"TCMB'nin gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,50'den yüzde 9,00'a, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını da yüzde 11,00'den yüzde 10,50’ye indirmesi, enflasyon ve TL'deki olumlu görünüm nedeniyle doğru bir karar" -Nomura'nın Gelişmekte Olan Ülkeler Stratejisti Gullberg: -"Küresel piyasaların destekleyici olması durumunda faizleri düşürmek ve faiz koridorunu daraltmak olumlu olabilir"

Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesi

İSTANBUL (AA) - BURHAN SANSARLIOĞLU - Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,50'den yüzde 9,00'a, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını da yüzde 11,00'den yüzde 10,50’ye indirmesinin enflasyon ve TL'deki olumlu görünüm nedeniyle doğru bir karar olduğunu belirtti.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Matys, TCMB'nin faiz indiriminin beklenen bir karar olduğunu belirtti.

TCMB'nin gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,50'den yüzde 9,00'a, geç likidite penceresi borç verme faiz oranını da yüzde 11,00'den yüzde 10,50’ye indirmesinin enflasyon ve TL'deki olumlu görünüm nedeniyle doğru bir karar olduğunu aktaran Matys, İngiltere'nin Avrupa Birliğinde (AB) kalması halinde doların ileriki aylarda TL karşısında tekrar yukarı yönlü bir eğilim içerisine giremeyeceğini dile getirdi.


-"Dolar/TL, 2,79 seviyesine kadar gerileyebilir


Matys, ABD Merkez Bankasının (Fed) faizleri eylüle kadar artırmaması halinde dolar/TL'nin 2,79 seviyesine kadar gerileyebileceğini anlattı.

TL'nin dolar karşısında değer kazanması durumunda bankanın faiz koridorunu daraltmaya devam edeceğini söyleyen Matys, enflasyon oranının da bu yıl yüzde 7,50 civarında gerçekleşebileceği öngörüsünde bulundu.

Nomura'nın Gelişmekte Olan Ülkeler Stratejisti Henrik Gullberg de küresel piyasaların destekleyici olması durumunda faizleri düşürmenin ve faiz koridorunu daraltmanın olumlu olabileceğinin altını çizdi. Gullberg ancak İngiltere'deki referandum, Fed'in faizleri artırması ve ABD'deki başkanlık seçimi gibi faktörlerin TL üzerinde baskı oluşturabileceğine dikkati çekti.

Berenberg Türkiye Ekonomisti Wolf-Fabian Hungerland da TCMB'nin enflasyon konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olmaya devam etmesi durumunda faizleri indirebileceğini vurguladı. Hungerland, gecelik marjinal fonlama oranının ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranının politika faiz oranına yaklaşmasının bir sadeleşme adımı olduğunu kaydetti.


Etiketler; #TCMB
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×