Meclis Sanayi Komisyonu Başkanı Mazıcıoğlu: 283 OSB’de 47 bin firma var

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Türk sanayisinin karar vericilerini Adana’da bir araya getirdi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, komisyon üyesi 15 milletvekili...

Meclis Sanayi Komisyonu Başkanı Mazıcıoğlu: 283 OSB’de 47 bin firma var
02 Mayıs 2014 Cuma 13:13

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Türk sanayisinin karar vericilerini Adana’da bir araya getirdi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, komisyon üyesi 15 milletvekili ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (ÜSBÜK) yönetim kurulu AOSB’nin konuğu oldu.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un da katıldığı AOSB Seyhan Salonu’ndaki toplantıda konuşan Halil Mazıcıoğlu, OSB’lerin kuruluş amaçlarına dikkati çektikten sonra komisyon olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Mazıcıoğlu, Türkiye genelinde 283 OSB bulunduğunu belirterek, “2013 yılı sonu itibariyle 155 OSB projesinin alt yapı inşaatları, yolu içme suyu, kanalizasyonları sanayi bakanlığımızca krediyle desteklenerek sanayicinin hizmetine sunulmuştur. Bu destekler devam etmektedir.” dedi.

283 OSB’deki 47 bin firmanın bulunduğunu belirten Mazıcıoğlu, ”Meclisteki sanayi komisyonunda çok tecrübeli, çok değerli milletvekillerimiz var. Bizim komisyonun şöyle büyük bir özelliği var, bizde asla kavga olmaz bizde tartışma olur.” diye konuştu.

Sanayi ve Maliye bakanlıkları arasında düzenlenen protokolle borçlarını ödemede sıkıntıya düşen organize sanayi bölgelerinin ana para borç taksit ertelemesi gibi kolaylıklar da sunduklarını anımsatan Mazıcıoğlu, çıkarttıkları yasalarla da sanayinin, ticaretin dolayısıyla da ülkenin önünü açacaklarını bildirdi.

Mazıcıoğlu, 2014 yılında 8 adet OSB projesinin tamamlanmasının ön görüldüğünü belirterek, “2002 yılına kadar 40 yıllık süreçte yılda ortalama 2 adet OSB projesi tamamlanırken son 11 yılda bu rakam 8'e yükseldi.” dedi.

'MİAMİ'DE BİR ÜRÜN ALDIM GAZİANTEP’E GELDİM BAKTIM Kİ TÜRK MALI'

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu ise Türkiye’nin 50 yıl öncesini de çok iyi bildiğini belirterek, “Bugün Türkiye üretiyor, ihraç ediyor. Özel olacak ama geçtiğimiz hafta Miami’ye gitmiştim. Bir firmadan ürün aldım Gaziantep’e geldim baktım ki Türk malı yazıyor üstünde. Bugün gençlerimiz nereden nereye geldiğimizi bilmiyorlar.” diye konuştu.

Dövizdeki yükselişe de dikkati çeken Nakıboğlu, “Oturduğumuz yerde Osmanlı tokadı yedik yüzde 30 dolara zam geldi, yatıp kalkıp bu sanayicilere destek vermek lazım.” dedi.

Konuklarına bölgeyi anlatan AOSB Başkanı Bekir Sütcü, yerli ve yabancı yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak için gerekli her türlü desteği sağladıklarını bildirdi. Kentin geçmişinde sanayi kültürü bulunduğunu anımsatan Sütcü, “Bir yanda işsizlik var, diğer yanda sanayicimiz çalıştıracak eleman bulamıyor.” dedi. Sütcü, bu sorunu aşmak için Adana OSB’de Çukurova Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksek okulunun yanı sıra Türkiye’de ilk kez OSB içinde Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile özel meslek lisesi açıldığını vurguladı. Sütcü, “2012 ile 2013 arasında yüzde 15 enerji tüketimimiz artmış ve bizim son dört yılda yüzde 20'inin üzerinde bir büyümemiz var. Bölgemizde halen 350 sanayi kuruluşu faaliyet gösteriyor.” diye konuştu.

Heyet, AOSB’deki toplantının yanı sıra Sunar Mısır ile AOSB’deki Tezkim, Zahit Alüminyum, Bilici Tekstil ve Oğuz Gıda’da incelemelerde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×