Mayıs'ta otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla mayıs ayında gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı perakende satış...

Mayıs'ta otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı
09 Temmuz 2014 Çarşamba 11:48

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla mayıs ayında gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı perakende satış hacim endeksini açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0,7 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,7 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,5 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4,8, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 2,4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 2,8 arttı. Buna karşılık tıbbi ürünler ve kozmetik satışları ise yüzde 3,7 azaldı.

TAKVİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMIŞ VERİLER

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 7,3 arttı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,8 azaldı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 8,7 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 10,7 arttı.

PERAKENDE CİRO ARTTI

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,4 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,6 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 11,4 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,6 arttı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×