'Maliye'den Sabancı'yı isyan ettiren vergi cezası'

Maliye Bakanlığı'nın hava yolu şirketlerine vergide çifte standart uyguladığı iddia edildi. İddiaya göre; leasing ile kiralanan uçaklarda KDV oranını yüzde 1 gösterdiği için Ali Sabancı’ya ait Pegasus şirketine yaklaşık 9 milyon liralık...

'Maliye'den Sabancı'yı isyan ettiren vergi cezası'
23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:03

Maliye Bakanlığı'nın hava yolu şirketlerine vergide çifte standart uyguladığı iddia edildi. İddiaya göre; leasing ile kiralanan uçaklarda KDV oranını yüzde 1 gösterdiği için Ali Sabancı’ya ait Pegasus şirketine yaklaşık 9 milyon liralık vergi cezası kesildi. Oysa sektörde bir çok havacılık şirketi uçak kiralamalarda leasing işleminde KDV’yi yüzde 1 alıyor ama bu yüzden inceleme geçirmiyorlar.

Taraf gazetesinin haberine göre gazeteye yapılan vergi baskısının bir benzeri Pegasus’un sahibi Sabancı’ya da uygulandı. Maliye Bakanlığı, leasing ile kiralanan uçaklarda KDV oranını yüzde 1 gösterdiği için Ali Sabancı’ya ait Pegasus şirketine yaklaşık 9 milyon liralık vergi cezası kesti. Sabancı ise Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmede aynı uygulamayı THY’nin de yaptığını hatırlatarak, aynı incelemenin THY için de yapılmasını istedi. "Müsteşar Naci Ağbal’a 220 bin dolarlık saat hediye eden Hamdi Topçu’nun başında bulunduğu THY için bugüne kadar bir inceleme kararı alınmaması ise dikkat çekti." ifadesi kullanılan haberde ayrıca şöyle denildi:

"12 yıllık AKP iktidarı döneminde, tartışmalı vergi incelemeleri ile eleştirilerin hedefi hâline gelen Maliye Bakanlığı’nın, çifte standart uygulamalarının ardı arkası kesilmiyor. Taraf Gazetesi’ne hurda kağıt satışında KDV oranını yüzde 0 tuttuğu için 5.5 milyon lira vergi cezası kesen Maliye Bakanlığı, aynı işlemi yapan başta Sabah Grubu olmak üzere hükümete yakın medya kuruluşları hakkında ise inceleme kararı bile almamıştı. Maliye bununla da kalmadı, Taraf Gazetesi’nin hesaplarını üç ay içinde ikinci kez inceleme kararı aldı. Kamuoyunda büyük tepkiye yol açan bu kararla ilgili tartışmalar devam ederken, benzer bir uygulamanın havacılık sektöründe yapıldığı ortaya çıktı.

SABANCI’YA 9 MİLYON LİRALIK VERGİ CEZASI

Taraf Gazetesi’nin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yakın çevresinden edindiği bilgiye göre, yine risk analiz raporu sonucu gerekçe gösterilerek Ali Sabancı’nın sahibi olduğu Pegasus hakkında vergi incelemesi başlatıldı. İnceleme geçtiğimiz aylarda sona erdi. Ve inceleme ile görevlendirilen müfettiş, uçak alımlarında kullanılan leasing işlemlerinde KDV’nin yüzde 1 alınmasını eleştirerek şirkete sadece ana para olarak 9 milyon liralık vergi cezası çıkardı. Gecikme zammı ve faizi ile birlikte bu cezanın en az 50 milyon liraya kadar çıkabileceği belirtildi.

“TOPÇU’YA DA KESİN, CEZAYI ÖDEYEYİM”

Bu durum şirketin sahibi olan Ali Sabancı’yı adeta isyan ettirdi. Sektörde bir çok havacılık şirketinin uçak kiralamalarda leasing işleminde KDV’yi yüzde 1 aldığı kaydedildi. Ancak müfettişin bunun yüzde 18 olarak alınması gerektiğini belirterek, sadece Sabancı’nın şirketine ceza kestiği öğrenildi. Ali Sabancı’nın bu durumu anlatmak için Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri ile görüştüğü belirtildi. Görüşmede, Sabancı’nın aynı uygulamayı THY’nin de yaptığı hatırlatarak, THY’de aynı işlemden dolayı ceza kesilmesi hâlinde, Pegasus’a kesilen cezayı ödeyeceğini ifade etti. GİB yetkileri ise, Sabancı’dan gelen bu talebe bir cevap veremedi. Olayın üzerinden iki üç ay geçmesine rağmen bugüne kadar THY’nin leasing işlemleri konusunda bir inceleme başlatılmadığı kaydedildi."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×