Maliye Bakanı Ağbal: (3)

- "Ekimin sonunu beklemeyin. Bir an önce gelin, başvurun, vergiyle ilgili sorunlarınızı çözün, işinize gücünüze bakın. Getirilen imkanlar, gerçekten olağanüstü" - "Peşin ödeme indirimi, bundan önceki yeniden yapılandırma kanunlarında olmayan bir imkandı. Bu defa özellikle vatandaşlarımıza böyle bir seçenek vererek, peşin ödemeyi açıkça teşvik etmek istedik"

Maliye Bakanı Ağbal: (3)

ANKARA (AA) - Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşların, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak için ekim sonuna kadar müracaat edebileceğini belirterek, "Ekimin sonunu beklemeyin. Bir an önce gelin, başvurun, vergiyle ilgili sorunlarınızı çözün, işinize gücünüze bakın. Getirilen imkanlar, gerçekten olağanüstü." dedi.

Ağbal, bakanlıkta bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında basın toplantısı düzenledi.

Vatandaşın bu yılın haziran ayı ve önceki ay veya yıllara isabet eden borcu varsa, söz konusu kanunun hükümlerinden yararlanabileceğini bildiren Ağbal, temmuz ayının yeniden yapılandırma kapsamına dahil olmadığını belirtti. Yeniden yapılandırılacak alacakların aslının, vatandaşlar tarafından ödenmesi halinde, gecikme faizinden vazgeçeceklerine dikkati çeken Ağbal, "2012 yılından bu yana uygulanan gecikme zammı oranı, yüzde 16,80. Gecikme zammı oranı o kadar da düşük değil, bir hayli de yüksek. Ama kanunlar çerçevesinde şu anda vergi dairesine borcu olan bütün vatandaşlarımızın, ödemesi gereken borcu ödemediği tarihten bugüne kadar yıllık yüzde 16,80, aylık yüzde 1,40 faizi ana paraya eklemişiz. Gerçekten borç, belki de ödenemeyecek noktalara gelmiş durumda." diye konuştu.

Naci Ağbal, vatandaşlara "Gelin kanun kapsamında müracaat edin, borcun aslını ödeyin" çağrısında bulunarak, bunun devletin, milletin bir alacağı olduğunu söyledi. Gecikme faizinde önemli indirim yaptıklarının altını çizen Ağbal, gecikme faizini tamamen sildiklerini ve ilgili yıllarda Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) göre oluşan rakamlar üzerinden hesaplama gerçekleştirdiklerini anlattı. Yıllara göre belirlenen gecikme zammı oranlarını paylaşan Ağbal, "Vatandaş, hemen hemen tüm yıllarda üçte ikisinden daha fazlasını ödemekten kurtulacak. Onun için vatandaşlarımızın 1 gün dahi kaybetmeden gidip ilgili vergi dairlerine müracaat etmelerini ve bir an önce de bu alacaklarını yapılandırmalarını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ekimin sonuna kadar vatandaşların müracaat edebileceğine işaret eden Ağbal, "Ekimin sonunu beklemeyin. Bir an önce gelin, başvurun, vergiyle ilgili sorunlarınızı çözün, işinize gücünüze bakın. Getirilen imkanlar, gerçekten olağanüstü imkanlar." dedi.

Ağbal, yapılan düzenleme kapsamındaki önemli imkanlardan birinin de vergiye bağlı cezaların, tamamen ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti. Geçmişte vatandaşın eksik ödediği vergi için Maliye Bakanlığının bir kat da ceza yazmış olabileceğine değinen Ağbal, "Vergi dairesi kayıtlarına baksak, onu ödemeniz lazım. Ama eğer vatandaşlarımız bu kanundan yararlanmak üzere vergi dairelerine müracaat ederlerse, eksik ödenen vergiye bağlı cezalarının tamamını siliyoruz. Diyelim ki gelir vergisini 2013 yılında 100 bin lira eksik ödemişsiniz. Maliyenin kurallarına göre, 100 bin lira eksik ödediyseniz, 100 bin lira da bunun cezası var, az değil. Yani bir kat da 'vergi ziyaı cezası' diyoruz, dolayısıyla borcunuz 200 bin lira oldu. Burada eğer bu vergi aslını öderseniz, 100 bin lira olan cezayı tamamen siliyoruz. Son derece önemli bir imkan." şekli̇nde konuştu.

Uygulamayı bir örnekle anlatan Ağbal, şöyle devam etti:

"Vatandaşımızın birisinin, Şubat 2013 döneminden ödemesi gereken 100 bin lira borcu olduğunu düşünelim. Aradan 3 yıl geçmiş. Her ay Maliye yüzde 1,40 faizi eklemiş, yüzde 16,80 gecikme zammı eklemiş. Bugün bu borcu ödese, 100 bin lira olan tutar, 154 bin 400 liraya çıkmış. Bu kanun çıkmasa, yüzde 50 daha fazla ödemeniz gerekiyor. Eğer bu vatandaşımız gelip müracaat etse, 154 bin 400 liranın, 54 bin 400 lirasını tamamen kaldırıyoruz, gecikme zammı almayacağız. Bunun yerine Yurt İçi ÜFE oranında hesaplayacağız. Bu hesabı şu andaki gerçek rakamlar üzerinden yaptığımızda, vatandaşın ödeyeceği gecikme zammı tutarı 18 bin 960 liraya iniyor. Dolayısıyla burada devlet olarak 35 bin 440 liranın tahsilinden vazgeçiyoruz, bu son derece önemli. Yani gecikme zammının neredeyse üçte ikisinden vatandaş kurtuluyor."

- "Peşin ödemeyi teşvik etmek istedik"

Ağbal, borcunu peşin olarak ödemek isteyen vatandaşlara yönelik uygulama hakkında da bilgi vererek, "18 bin 960 liranın yüzde 50'sinden tekrar vazgeçiyoruz. Bu defa 8 bin 960 lira ödeyecek. Yani 'Cebimde para var, hemen ödeyim' dediniz, toplamda 109 bin 480 lira ödeyeceksiniz. Bu örnek şunu gösteriyor, gerçekten vatandaşlarımız için büyük kolaylık. Peşin ödeme indirimi, bundan önceki yeniden yapılandırma kanunlarında olmayan bir imkandı. Bu defa özellikle vatandaşlarımıza böyle bir seçenek vererek, peşin ödemeyi açıkça teşvik etmek istedik." değerlendirmesinde bulundu.

Trafik cezalarına da değinen Ağbal, burada yapılan indirimi de örnekle açıkladı. Nisan 2013'ten 150 lira olarak kesilen trafik para cezasının, bugün mevcut kanunlara göre 442 lira olarak tahsil edileceğini bildiren Ağbal, kanun sonrası borcun 183 liraya düştüğünü kaydetti. Trafik para cezasının da peşin ödenebileceğini belirten Ağbal, bu durumda rakamın 167 liraya indiğini vurguladı. Ağbal, trafik borcu olan vatandaşlara seslenerek, "Borçlarınızı neredeyse ana paraya yakın bir tutarda ödeme imkanına kavuşuyorsunuz. Mutlaka bu yasa hükümlerinden yararlanın." dedi.

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×