Madencilik sektörü bir yılda yüzde 9,3 büyüdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan nisan ayı sanayi üretim endeksi değerlendirmesi sonuçlarına göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, bir önceki aya göre yüzde 1,0 arttığı ortaya çıktı....

Madencilik sektörü bir yılda yüzde 9,3 büyüdü
09 Haziran 2014 Pazartesi 11:48

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan nisan ayı sanayi üretim endeksi değerlendirmesi sonuçlarına göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, bir önceki aya göre yüzde 1,0 arttığı ortaya çıktı. Ayrıca, 2014 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü yüzde 9,3 büyüyerek, kendini geliştiren sektörlerin başında geldi.

TÜİK tarafından yapılan yazılı açıklamada, sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,4 arttı.

Yapılan araştırmalarda, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,6 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2014 yılı nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 8 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış sermaye malı imalatında gerçekleşti. Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 2,0 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 25,4 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 14,5 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 5,0 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 6,0 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 5,5 ile diğer imalatlar, yüzde 4,7 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×