Madenciler ruhsat krizinin çözümü için Cumhurbaşkanı'ndan destek istedi

Türk madencilik sektörü, 16 Haziran 2012 tarih ve 2012/15 sayılı genelgeyle madencilik yatırımları için gerekli izinlerin ve ruhsatların Başbakanlık onayına tâbi tutulmasından bu yana sıkıntı yaşıyor.

Madenciler ruhsat krizinin çözümü için Cumhurbaşkanı'ndan destek istedi
11 Şubat 2014 Salı 12:53

Türk madencilik sektörü, 16 Haziran 2012 tarih ve 2012/15 sayılı genelgeyle madencilik yatırımları için gerekli izinlerin ve ruhsatların Başbakanlık onayına tâbi tutulmasından bu yana sıkıntı yaşıyor. Sektör, darboğazın aşılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den destek istedi.

Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından 28-31 Ocak 2014 arasında düzenlenen Türkiye-İtalya İş Formu’na katılan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yunus Şahin, uçakta Gül’e sektörün genelge sebebiyle yaşadığı sıkıntıları anlatan bir rapor sundu. Cumhurbaşkanı Gül, konuyu inceleteceği mesajını sektöre iletti. Türkiye’de yeni maden ruhsatı almanın ve süresi dolan ruhsatların uzatımının, söz konusu Başbakanlık genelgesinden sonra çok uzun zaman aldığını belirten Şahin, “Madencilik sektöründe sorunlar kartopu gibi büyüyor. Ruhsat alınması üç dört ayı buluyor, çoğu zaman başvurular reddediliyor. 2013 yılının ilk dokuz aylık döneminde Türkiye ekonomisi yüzde 4 oranında büyüme kaydederken madencilik sektörünün büyüme rakamları ise yüzde 3,5 geriledi. Türk ekonomisi büyürken madencilik sektörünün bu tempoya ayak uyduramamasının nedeni olarak, ruhsat konusunda yaşanan bu sorunu görüyoruz.” dedi. Başkan Yardımcısı Şahin, Başbakanlık'ta yapılan incelemelerle maden işletmesi için gerekli izinlerin alınmasında 3213 Sayılı Maden Kanunu'nda öngörülen üç yıllık süre aşıldığı için bazı ruhsatların iptal edildiğini aktardı. İzinlerin alınmasındaki gecikmelerin, mevcut arama ve işletme ruhsatlarında planlanan yatırımları olumsuz etkilediğini vurgulayarak, “Diğer birçok arama çalışması da mevsiminde gerçekleştirilmedi. Ormanlık alanlardaki maden işletme izinleri de aynı şekilde gecikmeye uğramıştır. Öte yandan yeni maden üretim alanları açılamadı ve üretim hedeflerine erişilemedi. Madencilik katma değeri yüksek bir sektör olduğu için de olumsuzluklardan sadece kendisi değil jeoloji, jeofizik, sondaj, laboratuvar, harita, çevre ve teknoloji konularında hizmet veren ve sektöre makine ekipman sağlayan çok sayıda şirket de etkilendi.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×