Macaristan, Türk iş adamlarına Avrupa kapısını açtı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, “Oda’mızın vereceği referans mektubuyla Macaristan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapacak iş adamlarımıza uzun süreli ve çok girişli 'Shengen' vize verilecek.

Macaristan, Türk iş adamlarına Avrupa kapısını açtı
16 Aralık 2013 Pazartesi 15:13

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, “Oda’mızın vereceği referans mektubuyla Macaristan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapacak iş adamlarımıza uzun süreli ve çok girişli 'Shengen' vize verilecek.” dedi.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın da katılımıyla Macaristan Büyükelçiliği ile imzalanan ‘Vize Kolaylaştırma Anlaşması’ hakkında bilgi veren BTSO Başkanı Burkay, AB ile vize müzakereleri tamamlanıncaya kadar iş adamlarının vize almasının kolaylaştırıldığını söyledi.

İmzalanan anlaşmanın, Türk iş adamlarının AB üyesi ülkelere ziyaretlerinde karşılaştıkları vize engelinin aşılmasında önemli bir adım olduğunu belirten Burkay, şöyle konuştu. “İş adamlarımız ticari faaliyetleri gereği Avrupa’ya çok sık seyahat ediyor. Ama vize uygulaması önemli bir bürokratik engel oluşturuyor. Bizler bir taraftan müzakere süreçlerinin tamamlanmasını beklerken, diğer taraftan da pratik çözümler üretmek zorundayız. BTSO olarak başlattığımız girişimler neticesinde, Macaristan Hükümeti ve Macaristan Türkiye Büyükelçiliğimiz vize konusunda iş adamları için kolaylaştırıcı bir formül geliştirdi. AB ile vize müzakereleri tamamlanıncaya kadar iş adamlarımıza büyük kolaylık sağlayacak bu paket, oda ve borsaların işbirliği ile yürütülecek. BTSO imzasıyla vereceğimiz referans mektubu ile Macaristan Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapacak iş adamlarımıza, artık uzun süreli ve çok girişli vize verilecek. BTSO olarak öncülük ettiğimiz ve TOBB nezdinde imzalan bu anlaşma hem diğer ülkelerle Türkiye arasındaki vize engelinin aşılmasında önemli bir referans olacak hem de iki ülke arasındaki ticaretin artmasına zemin oluşturacaktır.”

Geçtiğimiz hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, AB ile bir yürütülen ‘Türkiye ile Vizesiz Rejim için Yol Haritası’nın imzalanacağının açıklandığını da hatırlatan Burkay, “Başta Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve AB Bakanımız Egemen Bağış olmak üzere, bu doğrultuda çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu hafta söz konusu yol haritasına ilişkin anlaşmanın da imzalamasını bekliyoruz.” açıklamasını yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×