Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

İSTANBUL (AA) - Küresel piyasalar, bugün başta Çin ve ABD olmak üzere açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine odaklandı.

Küresel piyasalarda dün beklentilerin üzerinde gelen stok verilerin etkisiyle düşüş eğilimini sürdüren petrol fiyatları yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkiledi. Brent petrolün varil fiyatı dün yüzde 2,8 değer kaybederek 46,75 dolar ile yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesine gerilerken, Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatının düşüşü yüzde 3'ü aştı.

Bugün Çin'de açıklanan imalat sanayi PMI verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından Asya piyasalarında gelen tepki alımlarıyla toparlanmaya çalışan petrol fiyatları, dünkü kapanışa göre yüzde 0,3 yükseldi. Çin'de Şanghay bileşik endeksi genişlemeye işaret eden imalat verisine karşın yüzde 0,2 gerilerken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yatay bir seyir izliyor.

Avrupa tarafında, Avrupa Birliğinin (AB) Apple'a İrlanda'daki faaliyetlerinden dolayı 13 milyar avro vergi borcu çıkarması ve buna bağlı olarak uluslararası şirketler ile ilgili endişeler gündemin odak noktasına yerleşti. Küresel risk iştahındaki azalmanın da etkisiyle Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,61, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,58 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,43 değer kaybetti.

Yurt içinde, dolar kurunun 2,95 - 2,96 aralığında dengelenmesi ve gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 9,05 seviyelerinde yatay seyretmesine karşın pay piyasalarında negatif bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi günü yüzde 0,20 azalışla 75.968 puandan tamamlarken, analistler teknik açıdan 75.500 ve 75.100 seviyelerinin görünüm açısından önemli destek seviyeleri olduğunu ifade ediyor. Bugün yurt içi ve yurt dışında açıklanacak imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini dile getiren analistler, Fed üyelerinin konuşmalarının da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ağustos ayı imalat sanayi PMI

10.55 Almanya ağustos ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi ağustos ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere ağustos ayı imalat sanayi PMI

15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

16.45 ABD, ağustos ayı imalat sanayi PMI

17.00 ABD, temmuz ayı inşaat harcamaları

17.00 ABD, ağustos ayı ISM imalat endeksi
Etiketler; #BIST #piyasalar
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×