KTO Başkanı Hiçyılmaz: Erbil'deki ticaret ofisini beklemeye aldık

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kuzey Irak'ın Erbil kentinde açılması planlanan ticaret ofisinin faaliyetini bölgedeki karışıklık nedeniyle beklemeye aldıklarını söyledi. KTO Başkanı Hiçyılmaz, Türkiye...

KTO Başkanı Hiçyılmaz: Erbil'deki ticaret ofisini beklemeye aldık
04 Temmuz 2014 Cuma 16:53

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kuzey Irak'ın Erbil kentinde açılması planlanan ticaret ofisinin faaliyetini bölgedeki karışıklık nedeniyle beklemeye aldıklarını söyledi.

KTO Başkanı Hiçyılmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2014 yılı haziran ayı ihracat rakamları ve Irak’a yapılan ihracata ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TİM verilerine göre Kayseri’nin Haziran-2014 ihracatının 155 milyon 76 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirten Hiçyılmaz, "Şehrimiz bu ihracat rakamı ile iller sıralamasında 13. sırada yer almayı başarmıştır. Haziran-2013 ihracatına oranla yüzde 8 civarında bir artışın olduğu görülmektedir." dedi.

Türkiye’nin 2014 yılı Haziran ayı ihracat rakamlarına da değinen Hiçyılmaz, "2014 yılı Haziran ayı ihracatı 12 milyar 544 milyon dolar olarak açıklanmıştır. Geçen yılın aynı dönemindeki ihracat rakamı ise 11 milyar 763 milyon dolar olmuştur. İhracattaki artış oranı ise yüzde 6,6 olarak gerçekleşmiştir." diye konuştu. İhracattaki artış yönlü hareketin hem Kayseri hem de Türkiye için kendilerini sevindirdiği kaydeden Hiçyılmaz, sözlerine şöyle devam etti: "Kayseri’nin 2023 yılı hedeflerini göz önüne aldığımızda ihracat rakamları yıllık seviyede 2 milyar doları yakalamıştır. Kayseri’nin ihracatı artış yönündeki seyrini korumaktadır. İhracatımızın orta vadede 3,5 milyar dolar ve uzun vadede ise 7 milyar dolara yükselmesi için daha fazla gayret gösterilmelidir. Kayseri, bu rakamları yakalayacak bilgi, sermaye ve tecrübeye sahiptir. Gelecek günler umut vericidir. Bugün itibari ile 13. sırada olduğumuz ihracat listesinde daha ön sıralarda olmamamız için hiçbir neden yoktur."

'TİCARET OFİSİNİN AÇILIŞINI BEKLEMEYE ALDIK'

Kayseri Ticaret Odası’nın Kuzey Irak’ta Erbil kentinde ticaret ofisi açılması konusundaki girişimlerine de değinen Hiçyılmaz, "Erbil’de ticaret ofisi açma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ofis binamızı kiraladık ve tefrişatını da tamamladık. Irak’ta yaşanan son gelişmeler nedeniyle ticaret ofisimizin açılışını bir süre beklemeye aldık. Irak’taki olayların kısa süre içinde sonlanması ile ofisimizi aktif olarak hizmet sunar hale getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Hiçyılmaz, Irak’ta yaşananların Kayseri’nin ticaretini ve ihracatını etkilediğini belirterek, "Irak’ta yaşanan durumdan dolayı ihracat yapma konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Irak’ta hayatın normale dönmesi sonrasında ihracatta meydana gelen azalma telafi edileceği gibi, bu miktarın daha da artması beklenmektedir. Erbil Ticaret Ofisimizin yapacağı çalışmalar sayesinde Irak ile olan ihracatımız bugünkü rakamların çok daha yukarısına doğru gidecektir." değerlendirmesinde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×