‘Kruvaziyer gemileri tedariklerini de İzmir'den yapsın’

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer gemilerinin tedariklerini İzmir’den yapmasını istediklerini belirterek, “Tedarikçilerimiz, her türlü hizmeti Avrupa standartlarında verebilir.

‘Kruvaziyer gemileri tedariklerini de İzmir'den yapsın’
10 Nisan 2014 Perşembe 11:33

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer gemilerinin tedariklerini İzmir’den yapmasını istediklerini belirterek, “Tedarikçilerimiz, her türlü hizmeti Avrupa standartlarında verebilir.” dedi.

Yaz sezonu boyunca her hafta İstanbul ve İzmir'den Ege-Adriyatik turuna çıkacak olan Avrupa’nın en büyük kruvaziyer gemisi MSC Preziosa’nın tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İZTO Başkanı Demirtaş, MSC Preziosa’da Türklere özel verilen hizmetlerin, İzmir’in kruvaziyer turizminden aldığı payın artmasına katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi. Geminin ilk olarak 2006 yılında İzmir’e geldiğini hatırlatan Demirtaş, ayakbastı paralarını İZTO olarak ödediklerini aktardı. Her türlü liman ücreti ve diğer ücretlerin alınmaması konusunda da çaba gösterdiklerini ifade ederek, “Bizim isteğimiz, kruvaziyer gemilerinin daha çok yolcuyla İzmir’e gelmeleriydi. Ayrıca gemilerde Türkçe bilen personelin istihdam edilmesini istiyorduk, çünkü lisan nedeniyle Türk yolcular sorun yaşıyorlardı. Şimdi görüyoruz ki Türk personel var ve Türklere özel hizmetler veriliyor. Ayrıca Türk geceleri düzenleniyor ve Türk menüleri hazırlanıyor ama Türk yemekleri, İtalyan domatesi ve İtalyan kuzusuyla hazırlanmamalı. Şevketibostanımızı, rokamızı zaten İtalya’da bulamazlar. Bu nedenle yemek başta olmak üzere her konudaki tedariklerini İzmir’den yapmalarını istiyoruz. Umarız bir gün bu da gerçekleşir.” diye konuştu.

'30 BİN TÜRK, KRUVAZİYER GEMİLERİYLE YOLCULUK YAPTI'

Hem kruvaziyer turizminde hem de konteyner taşımacılığında MSC’nin hakkının ödenemeyeceğini söyleyen Ekrem Demirtaş, şöyle devam etti: “Türk gecesi, Türk yemekleri ve Türk personeli için MSC’ye teşekkür ederiz. Kruvaziyer gemilerinin Türk personel çalıştırması, hem yolcu sayısını arttırır hem de ülkemize ve kentimize istihdam sağlar. Türk halkı da kruvaziyer turizminin tadını aldı. Şimdiye kadar 30 bin Türk, kruvaziyer gemileriyle yolculuk yaptı. MSC’nin gemilerinde Türklere özel hizmet verilmesi, bu sayıyı 100 binlere kadar yükseltebilir.”

Gemi hakkında bilgi veren Kaptan Giuliano Bossi ise, “İsim annesi Sophia Loren olan MSC Preziosa, filomuzun en yenisi. 2013 yılında suya indirildi. 18 katlı geminin uzunluğu 330 metre, genişliği 38 metre. MSC’nin en büyük gemisi. Kesinlikle İzmir ile MSC arasında derin ve güzel bir bağlantı var. İzmir’e geldiğimizde, denizde hep MSC gemileri var. Burası bizim için önemli.” dedi.

TÜRK PERSONEL VE TÜRK GECESİ

Gemide Türklere özel hizmetlerin yer alacağını belirten operasyon departmanından Maria Anna Gargiulo da Türk yolculara Türkçe hizmetler verilmeye başlandığını kaydetti. Özelikle resepsiyon ve eğlence departmanında, restoranda ve mağazalarda Türk personelin yer alacağını aktaran Gargiulo, “Günlük programlar, Türk yolcumuz için tamamen Türkçe oluyor. Türk tur liderleriyle gemide yardımcı olabilmek için çalışmalar başladı. Türk yemekleri ise bundan sonra açık büfede iki çeşit olarak yer alırken Türk geceleri de eğlenceye renk katacak.” şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×