"Kredi kartıyla taksitlendirmeye son verilmesi sektörü zor duruma düşürecek"

Telekomünikasyon ve bilişim sektörü ağırlıklı faaliyet gösteren sektör temsilcileri, kredi kartı ile taksitlendirmeye son veren uygulamayla ilgili, "Uygulama sektörün büyümesini engelleyebileceği gibi binlerce istihdam sağlayan telekomünikasyon ve bilişi.

21 Ocak 2014 Salı 19:13

Telekomünikasyon ve bilişim sektörü ağırlıklı faaliyet gösteren sektör temsilcileri, kredi kartı ile taksitlendirmeye son veren uygulamayla ilgili, "Uygulama sektörün büyümesini engelleyebileceği gibi binlerce istihdam sağlayan telekomünikasyon ve bilişim sektörünü zor duruma düşürecek." dedi.

Telekomünikasyon ve bilişim sektörü ağırlıklı faaliyet gösteren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 31. Meslek Komitesi üyeleri, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul'u ziyaret etti. Sektörel sorunlar ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı ziyarette komite taleplerini dile getiren 31. Meslek Komitesi'nden Meclis Üyesi Behlül Bayrak, BDDK tarafından telekomünikasyon sektöründe kredi kartı ile taksitlendirme uygulamasına son verildiğini benzer şekilde bilişim sektöründe de taksit sayılarına sınırlama getirildiğini ifade etti. Kredi kartı ile taksitlendirmeye son veren ve bilişim sektöründe de taksit sınırlaması getiren uygulamaya sektör temsilcileri olarak karşı çıktıklarını anlatan Bayrak, "Yürürlüğe girecek uygulama en azından 6 ay ertelenerek hayata geçirilirse sektör kendisini duruma hazırlar. Özellikle cep telefonu satışında kredi kartı ile taksitlendirme uygulamasının kaldırılması tüketici açısından da mağduriyet yaratacak bir durum. Hem tüketiciyi hem de ticaret erbabını merdiven altı pazarlamaya yönlendirecek. Cep telefonu ticaretinde kredi kartı ile taksitlendirme uygulamasının kaldırılması yerine yerli üretim cep telefonu üretiminin desteklenmesi maliyeti ve yüksek fiyatları düşürecek olması nedeniyle daha verimli bir uygulama olacaktır.” şeklinde konuştu.

Komite üyeleri, uygulamanın sektörün büyümesini engelleyebileceği gibi binlerce istihdam sağlayan telekomünikasyon ve bilişim sektörünü zor duruma düşüreceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Meslek mensuplarının ticaretini yaptığı ürünlerin daha çok ithal ürünlerden oluşması ve bu ithalatın cari açığın büyümesine sebep olmasından dolayı böyle bir uygulamanın gerçekleştiği kanaatindeyiz. Ancak sorunun çözümü yasaklayıcı olup sektörü tamamen bitirmek yerine yerli üretimin önünü açmak ve yabancı üreticilerin, ülkemizde üretim yapmalarını sağlamak daha olumlu sonuçlar doğuracaktır diye düşünmekteyiz. Uygulamanın yürürlüğe girmesinden sonra ürünlerin temini için farklı yollar aranacaktır. Taksitli ürün almak isteyen kullanıcılar senet ile yüksek fiyat ile satış yapan satıcılara yönelecek ve daha pahalı şekilde ürünleri temin edecektir. ”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ise yerli cep telefonu üretiminin desteklenmesi gerektiğinin altını çizerek bu konuda güçlü bir sinerji oluşturulabileceğine dikkat çekti. Kösemusul, "Türkiye ve Sakarya olarak yerli cep telefonunu üretecek teknoloji ve Ar-Ge'ye sahibiz. Yeter ki güçlü bir altyapı ile bu işi başarabileceğimize inanalım. İlk yerli cep telefonu üretimi desteklenmeli , yerli ürün çeşitliliği artırılmalı” ifadelerini kullandı.
Komite üyelerinin taksitlendirmenin sonlandırılması ve sınırlandırılması ile ilgili uygulamanın 6 ay ertelenmesi ile ilgili taleplerini de değerlendiren Kösemusul, üyelerinin menfaatini gözetmek doğrultusunda, konuyu ilgili makamlara ileteceklerini söyledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×