Kral sofralarının sebzesi enginar Güdül'de de üretiliyor

Tarımsal ürün çeşitliliği ile dikkat çeken Başkent Ankara’da üretimi her geçen yıl artan bir ürün de enginar. Eski Yunan ve Roma dönemlerinde kral sofralarının vazgeçilmez yemeği olarak bilinen bu eşsiz sebze, özellikle Güdül’de...

Kral sofralarının sebzesi enginar Güdül'de de üretiliyor
24 Haziran 2014 Salı 11:18

Tarımsal ürün çeşitliliği ile dikkat çeken Başkent Ankara’da üretimi her geçen yıl artan bir ürün de enginar. Eski Yunan ve Roma dönemlerinde kral sofralarının vazgeçilmez yemeği olarak bilinen bu eşsiz sebze, özellikle Güdül’de yoğun olarak üretilerek, İstanbul ve Ankara sebze haline gönderiliyor.

Hububat üretimine alternatif arayan çiftçiler, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün de katkılarıyla enginar üretimine başlayarak, sofraları süslemeye başladı. Ankaralı üreticiler, enginar üretiminin yoğun olarak gerçekleştiği Ege bölgesinin üretim sezonunun bittiği bir dönemde üretim gerçekleştirerek, hem Türkiye’yi enginarsız bırakmıyor hem de daha fazla gelir elde ediyor.

Üreticilerden Akif Yörük, enginar üretiminden memnun olduğunu belirterek, ürünlerini İstanbul’dan gelen bir firmaya toplu olarak sattığını söyledi. Enginarın diğer sebzelerden önce yetiştiğini ve bu sayede diğer ürünlerden önce ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini ifade eden Yörük, sulama imkanı olan tüm çiftçilere enginar üretimini tavsiye etti.

ANKARA'DA ÜRETİMİ 2009 YILINDA BAŞLADI

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, ilde enginar üretimine yoğun olarak 2009 yılında başlandığını belirtti. Temel, 2013 yılı TÜİK verilerine göre bin 400 ton enginar üretimi gerçekleştiğini ifade ederek, “Enginar üretimimiz her geçen yıl artıyor. Ankara enginar üretiminde Türkiye’de son 5 yıldır ilk ona giriyor ve üretimimiz sürekli artıyor.” dedi.

Türkiye’de dekara 2 ton enginar üretimiyle en verimli ilin Ankara olduğunun altını çizen İl Müdürü Temel, değişik iklim kuşakları ve toprak yapısı ile çok geniş ürün yelpazesine sahip Ankara’nın ürünlerinin, Türkiye’nin her bölgesine gönderildiğini vurgulayarak, “Farklı iklim kuşakları ve tarım havzalarına sahip Ankara, bu avantajını kullanarak birçok üründe Türkiye sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yeniliklere açık çalışkan çiftçisiyle Ankara, enginar üretiminde de önemli bir paya sahip olacaktır.” diye ifade etti.

CİHAN

Kral sofralarının sebzesi enginar Güdül'de de üretiliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×