Körfez’de en ucuz benzin Suudi Arabistan’da satılıyor

Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde en ucuz benzinin Suudi Arabistan’da satıldığı bildirildi.

Körfez’de en ucuz benzin Suudi Arabistan’da satılıyor
31 Ocak 2014 Cuma 01:43

Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde en ucuz benzinin Suudi Arabistan’da satıldığı bildirildi. Hesaplamaya göre Krallık’ta benzin fiyatı dünyada en pahalı benzinin satıldığı Norveç’tekinden 22 kat daha ucuza denk geliyor. Ayrıca Suudi Arabistan benzini diğer Körfez ülkelerine kıyasla da yarı fiyatına satıyor.

Ortadoğu Yaşam Maliyeti Raporu’na göre dünyada ikinci en ucuz benzinin satıldığı Krallık’ta benzinin litre fiyatı sadece 13 sent. Ucuzlukta ilk sırada yer alan Venezuela’da ise benzin devlet tarafından sübvanse ediliyor ve sabit fiyata satılıyor. Diğer Körfez ülkelerinden Bahreyn ve Kuveyt’te benzinin litre fiyatı 21 sent, Katar’da 23 sent, Umman’da 31 sent ve en pahalı satılan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nde 46 sent olarak kaydedildi. Küresel olarak kıyaslandığında Suudi Arabistan’da bir galon (3.8 litre) benzinin fiyatı 45 sent olurken, Norveç’te 10.08 dolar, Türkiye’de 9.55 dolar ve Hollanda’da 8.89 dolar oldu.

Aynı rapora göre Körfez’de yeni bir arabayı en ucuza almak BAE’de mümkün. Emirlikler’de küçük bir SUV’nin ortalama fiyatı 26 bin 850 dolar olarak hesaplandı. Aynı aracın fiyatının Bahreyn, Kuveyt ve Umman’da 39 bin dolar, Suudi Arabistan’da 40 bin 487 dolar ve Katar’da 46 bin 710 dolar olduğu belirtildi. Aynı aracı aylık olarak kiralamak Suudi Arabistan’da 2 bin 773 dolara malolurken BAE’de bu maliyet bin 391 dolara düştü. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×