Konya Ovası'nda yılın ilk mahsul arpası Ticaret Borsası'na geldi

Konya'da 2014 hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı, Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu’nda yapılan satış ile ilk mahsul 500 kilogram arpa, kilosu 8,7 TL’den...

Konya Ovası'nda yılın ilk mahsul arpası Ticaret Borsası'na geldi
17 Haziran 2014 Salı 14:48

Konya'da 2014 hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı, Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu’nda yapılan satış ile ilk mahsul 500 kilogram arpa, kilosu 8,7 TL’den satıldı.

KTB Elektronik Satış Salonu’nda gerçekleşen satışta ilk mahsulü satın almak için esnaflar arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı. Yılın ilk mahsul arpasını, değerinin çok üzerinde bir fiyatla satın alan Dedebey Gıda ve Tarım Şirketi ve yılın ilk mahsul arpasını satan Karapınar’ın Sazlıpınar köyünden Muhammet Ersen’i tebrik eden KTB Meclis Katip Üyesi Bayram Akan, bu seneki mahsulün geçen seneye göre biraz düşük olacağını belirterek, “İç Anadolu Bölgesi’nde rekoltedeki düşme ile birlikte, Türkiye’de de rekoltede bir miktar düşüş görünüyor. Yapılan ilk arpa hasadı ilimizin hasat sezonuna girdiğinin müjdecisi olması açısından anlamlıdır. Yeni hasat sezonunun çitçilerimize, tüccarlarımıza, sanayicilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Akan, çitçilerin hasadı geciktirmemeleri, dane kayıplarının yaşanmaması için biçerdöver kontrollerini yapmaları gerektiği uyarısında da bulundu.

Üretici Muhammet Ersen ise 2014 yılının ilk arpasını borsaya getirmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Ersen, “İlk ürünü Konya Ticaret Borsası’na getirmek için çiftçilerimiz tatlı bir yarışma içinde olurlar. Bu sene bana nasip oldu. Son derece mutluyum. Konya Ticaret Borsası’nın Elektronik Satış Salonu ile artık ürünlerimiz gerçek değerinde işlem görmekte. Bu sene yaptığımız zirai mücadele neticesinde kalitede bir yükseliş bekliyoruz." diye konuştu.

Sezonun ilk mahsul arpasını satın alan Dedebey Gıda Müdürü Kenan Dedeoğlu ise Konya Ovası’nda ilk mahsul arpanın kendileri tarafından alınmış olmasından dolayı büyük sevinç duyduklarını belirterek, yeni hasat sezonunun Konya’ya ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Yılın ilk mahsul arpasını satın alan tüccara ve satan çiftçiye, Konya Ticaret Borsası tarafından çeşitli hediyeler verildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×