Kocaeli ve Gaziantepli sanayicilerden tekstil için ortak çalıştay kararı

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Tekstil ve Konfeksiyon Meslek Komitesi üyeleri, ortak toplantı gerçekleştirerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı. Toplantıdan çözüm için çalıştay yapılması kararı çıktı.Tekstil...

Kocaeli ve Gaziantepli sanayicilerden tekstil için ortak çalıştay kararı
15 Haziran 2014 Pazar 16:08

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) ile Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Tekstil ve Konfeksiyon Meslek Komitesi üyeleri, ortak toplantı gerçekleştirerek sektörün sorunlarını masaya yatırdı. Toplantıdan çözüm için çalıştay yapılması kararı çıktı.

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren Kocaeli ve Gaziantepli iş adamları, GTO ev sahipliğinde gerçekleştirdikleri ortak meslek komite toplantısında, sektörel sorun ve çözüm önerilerini konuştu. GTO Yönetim Kurulu Üyesi Reis Reisoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda, şehir içindeki AVM’lerin ve yıl boyu süren indirimlerin perakende sektörüne verdiği zararlar ile Musul ve Suriye’de yaşanan olayların sektöre etkilerinin yanı sıra sektörün gelişimi için atılması gereken adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Katılımcılara, Gaziantep ekonomisi ve tekstil-konfeksiyon sektörü hakkında bilgi veren GTO Yönetim Kurulu Üyesi Reis Reisoğlu, “Gaziantep, tekstil ve konfeksiyon sektörü kent ekonomisinin gizli gücüdür. Türkiye triko üretiminin yüzde 70’i Gaziantep’te yapılmakta. Birçok büyük markaya fason üretim gerçekleştiren sektörümüz, artık kendi markalarını yaratarak hem ulusal hem de uluslararası pazarda gücünü göstermek zorunda. Bu noktada kendini geliştirecek adımlar atmalı ancak öncelikle yaşadığımız sıkıntılara çözüm üretilmeli.” şeklinde konuştu.

"Suriye’de yaşanan iç savaşın sektöre verdiği zararlar ile mücadele ederken son günlerde Musul’da da sektöre zarar verecek olaylar yaşanmaya başladı" diyen Reisoğlu, sektörün Çin malı tekstil ürünleri ile de mücadele ettiğini kaydetti. Reisoğlu, “Tekstilde Çin mallarının tercih edilmesini önlemek amacıyla kaliteyi yükseltmek, var olan kalitemizden ödün vermemek ve markalaşmak zorundayız. Tüketicileri ucuz Çin malı yerine kaliteli yerli ürünlere yöneltmeliyiz.” dedi.

KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Kaya ise KOTO’nun sektöre yönelik yaptığı çalışmalardan bahsederek, KOTO bir slogan hazırlayarak tüketiciyi yerli ürünlere yöneltmek hedefi ile bir proje hazırlığında olduğunu belirtti. Şahin, “Odamız tarafından tekstil alanında sorunlar ve çözüm önerilerinin olduğu bir rapor hazırlamış durumda, bu rapora odamız ve tekstil alanında gelişmiş diğer şehirlerin ticaret odalarıyla bir araya gelerek geliştirilmesi ve ilgili mercilere iletilmesi için çalışmalar yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

KOTO tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren üyelerin yanı sıra GTO 19, 20 ve 21'inci meslek grup üyelerinin katıldığı toplantıda katılımcılar, yıl boyunca süren indirimlerin belirli dönemlerde yapılmasının daha uygun olacağı, bu konuda hep birlikte hareket edilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Toplantıda, sektörün kendisini geliştirmesi ve yerli esnafın halkın güvenini kazanması için yapması gerekenler ile sektörün genel sorunlarının ve çözüm önerilerinin tartışılacağı ortak bir çalıştay yapılması kararı alındı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×