Kiraz, UYMSİB üzerinden 4.8 dolara ihraç ediliyor

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, kiraz ihracatının birim fiyatının 4.8 dolar olduğunu açıkladı.Montania Hotel’de gerçekleştirilen 18’inci Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma...

Kiraz, UYMSİB üzerinden 4.8 dolara ihraç ediliyor
12 Haziran 2014 Perşembe 23:38

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, kiraz ihracatının birim fiyatının 4.8 dolar olduğunu açıkladı.

Montania Hotel’de gerçekleştirilen 18’inci Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu Toplantısı’nda konuşan Dr. Salih Çalı, Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğunu hatırlattı. Çalı, UYMSİB olarak, ihracatta da aynı başarıyı hedeflediklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıl İspanya’da düzenlenen 7. Uluslararası Kiraz Sempozyumu’na, Türkiye’den 4 kişi katılarak, kiraz konusunu teknik açıdan ele aldık. Ülkelerin çeşit geliştirme ile ilgili 10, 20 hatta 30 yıllık projelerine tanık olduk.” dedi.

Kiraz ve vişne gibi meyvelerde yer alabilen 'Drosophila Suzuki' zararlısı hakkında da bilgiler veren Dr. Çalı, “Özellikle Avrupa, Balkanlar ve ABD’de bulunan bu zararlı ile ilgili kesin önlemler alınmalıdır. Ülkemizde var olduğuna ilişkin bir kayıtla karşılaşmamış olsak da etkili ve karantina önlemlerinin şimdiden bulunması gerekiyor. Çünkü bu zararlının ABD’de 3 yıl önce yapılan bir araştırmada yaklaşık 500 milyon dolarlık bir zarara yol açtığı bildirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Sapsız kiraz konusunda da açıklamalarda bulunan Dr. Çalı, şu bilgileri verdi: “Piyasada önemli bir yere sahip olan ve hasadında kolaylık sağlayan sapsız kiraza, ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir. Bu anlamda UYMSİB olarak, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. UYMSİB olarak üzerinde durduğumuz bir başka önemli konu da Çin Halk Cumhuriyeti’ne ve Uzak Doğu’ya pazarın açılması konusudur. Bu bağlamda, elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. 1,4 milyar nüfusu bulunan ve oldukça tüketici bir toplum olan Çin Halk Cumhuriyeti’ne yaş meyve sebze ürünlerinin pazarlanması için gerekli izinleri almaya çalışıyoruz.”

Türkiye’nin kiraz ihracatını da değerlendiren Dr. Çalı, 2013 yılında Türkiye’nin 55 bin ton seviyelerinde bir kiraz ihracatı yaptığını söyleyerek, “Türkiye 2013 yılında 55 bin ton yani yaklaşık 155 milyon dolarlık bir kiraz ihracatına imza atmıştır. Şili ve ABD kiraz ihracatında Türkiye’nin en önemli rakipleridir. Bu anlamda rekabet açısından avantajlı olmak adına gıda güvenliğine ve kaliteye büyük önem veriyoruz. Türkiye’de kiraz ihracatının birim fiyatı 2.5 dolar iken, UYMSİB üzerinden yapılan ihracatın birim fiyatı 4.8 dolardır. İhracatta katma değeri yüksek ürünler olsun diye çaba sarf ediyoruz. Umuyorum bu fiyat daha da artacaktır.” dedi.

Son haftalarda ülkemizdeki yoğun yağışlı hava hakkında da görüş belirten Dr. Çalı, sözlerini şöyle tamamladı: “Son haftalarda ülkemizin genelinde görülen yağışlı hava kiraz üreticilerini oldukça olumsuz etkilemiştir. Yağmur nedeniyle kirazın üzerinde oluşan çatlaklar, hem üreticiyi, hem de ihracatçıyı güç durumda bırakmıştır. Bu konuda Tarım Sigortaları (TARSİM) güzel çalışmalara imza atmaktadır. Fakat bizler, kiraz üzerinde oluşan yağmur çatlaklarının da sigorta kapsamına alınmasını talep ediyoruz. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Ziraat Odaları nezdinde girişimlerimiz devam edecektir, son karar mercii olan Bakanlar Kurulu’nda da kiraz üzerinde oluşan yağmur çatlaklarının da sigorta kapsamına alınmasını bekliyoruz.” CİHAN

Kiraz, UYMSİB üzerinden 4.8 dolara ihraç ediliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×