Kazakistan 4. nesil enerji santrali kuracak

Kazakistan’da uzun zamandır gündemde olan 4. nesil nükleer enerji santralinin nereye kurulacağı netleşti. Santral ülkenin doğusundaki Kurçatov şehrinde kurulacak. Kazakistan Ulusal Nükleer Merkezi Başkanı Kayrat Kadırjanov, 4. nesil enerji...

Kazakistan 4. nesil enerji santrali kuracak
29 Mayıs 2014 Perşembe 14:18

Kazakistan’da uzun zamandır gündemde olan 4. nesil nükleer enerji santralinin nereye kurulacağı netleşti. Santral ülkenin doğusundaki Kurçatov şehrinde kurulacak. Kazakistan Ulusal Nükleer Merkezi Başkanı Kayrat Kadırjanov, 4. nesil enerji santrali kurmak için bütün şartların hazır hale geldiğini söyledi. Kadırjanov yaptığı açıklamada, nükleer santral kurulması için daha önce belirlenen 5 ayrı bölge içinde en uygun yerin Kurçatov şehri olduğuna karar veridiklerini ifade etti.

Nükleer enerji santralinin güvenliği konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağının da altını çizen Kadırjanov, uluslararası uzmanlar ile her türlü müzakereleri yaptıklarına vurgu yaptı. Kazakistan’ın 4. nesil nükleer enerji santrali için gerekli talimat Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından verilmişti.

Nazarbayev, ekonomik kalkınmanın sürekliliği ve endüstriyel kalkınmanın sağlanması gibi nedenlerle nükleer enerji santraline gerek duyulduğunu belirtmiş, hükümete, santralin kurulacağı yeri belirlemesi ve inşaatıyla uğraşacak yetkililerle görüşülmesi talimatı verdiğini açıklamıştı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×