‘Katma değeri yüksek yatırımlara yönelmezsek, ihracat hedefine ulaşamayız’

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep sanayisinin artık katma değeri yüksek yatırımlara ve teknolojik ürünlere yönelmesi gerektiğini belirterek, “Aksi takdirde ne şehir olarak 30 milyar dolarlık ne de ülke olarak 5.

‘Katma değeri yüksek yatırımlara yönelmezsek, ihracat hedefine ulaşamayız’
22 Ocak 2014 Çarşamba 19:13

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep sanayisinin artık katma değeri yüksek yatırımlara ve teknolojik ürünlere yönelmesi gerektiğini belirterek, “Aksi takdirde ne şehir olarak 30 milyar dolarlık ne de ülke olarak 500 milyar dolarlık ihracat hedefini gerçekleştirebiliriz” dedi.

GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu başkanlığında ve Onursal Başkan Abdulkadir Konukoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirilen Ocak ayı Meclis Toplantısı’nda, ekonomik gündem değerlendirildi. 2014 yılının daha iyi geçmesi temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Adil Konukoğlu, Gaziantep’in geçen yılı yüzde 10,2 artışla toplam 6 milyar 473 milyon dolarlık tarihi ihracatla kapattığını, en fazla ihracat yapan iller arasında altıncı sıradaki yerine koruduğunu söyledi.

Türkiye’nin toplam ihracat artışını ikiye katladıklarına dikkati çeken Konukoğlu, ‘’Gaziantep her zaman Türkiye’nin iki katı büyüyor’’ diye konuştu. Gaziantep’in Ocak-Kasım 2013 döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 95’e çıktığını belirten Konukoğlu, ‘’Anadolu’nun her tarafındaki ithalatın yüzde 85’i ya hammadde ya da yatırım amaçlı yapılmış ithalattır. İstanbul’dakinin ise yüzde 65’i tüketime dayalı ithalat olduğunu göz ardı etmeyelim. Gaziantep olarak, aralık ayı sonunda artı ile kapatacağımıza inanıyorum. Son 3 yıldır Gaziantep’te yapılan yatırımların da farkı burada ortaya çıkıyor’’ görüşlerini ifade etti.

İhracat yaptıkları ülkeleri değerlendiren Adil Konukoğlu, yüzde 411 oranıyla en fazla artışın Suriye’de görüldüğünü ve bu ülkeye 2013 yılında 278 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını bildirdi. Amerika ülkelerine yüzde 4 artış yaşandığını anımsatan Konukoğlu, ‘’Amerika’ya dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü, bizim yeni geliştirmeye başladığımız bir pazar. Gaziantep olarak, Amerika’ya eskiden bu kadar gitmiyorduk, her geçen yıl bu pazarımız büyüyor. İnşallah bu da Afrika gibi iyi bir pazarımız haline gelecek’’ dedi.

“SANAYİMİZİ, KATMA DEĞERİ YÜKSEK YATIRIMLARA KAYDIRMALIYIZ”

Konukoğlu, 2013 yılında alınan yatırım teşvik belgelerinde Gaziantep ile diğer illerin karşılaştırmasını yaparken, Gaziantep’in geçen yıl 179 adet yatırım teşvik belgesi aldığını, toplam tutarı 1 milyar 842 milyon TL olan bu yatırımlarla 4 bin 937 kişinin istihdam edilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

İstanbul ve Ankara’nın aldığı teşvik belgelerinin yatırım tutarlarının büyüklüğüne dikkati çeken Konukoğlu, şöyle devam etti: ‘’Bizimle eşdeğer olan illere, özellikle Adana’ya baktığımızda ise 73 yatırım teşvik belgesi almış ve yatırım tutarı 2 milyar 613 milyon TL. Adana yaptığı yatırımlar karşısında 3 bin 271 kişiyi, Gaziantep ise 4 bin 937 kişiyi çalıştıracağını söylemiş. Doğuya gittikçe işçi sayısı artıyor. Gaziantep olarak, belge başına yatırım tutarında altıncı ve işçi başına yatırım tutarında yedinci sıradayız. Teknolojik yatırımlarda yavaş kaldığımız gözüküyor. Sanayimizi artık katma değeri yüksek ürünlere doğru yönlendirmemiz gerekiyor, katma değeri yüksek yatırımlara kaydırmalıyız. Aksi takdirde, ne şehir olarak 30 milyar dolarlık ne de ülke olarak 500 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştirebiliriz.’’-

“YATIRIM FİZİBİLİTESİNİ DOĞRU YAPMALIYIZ”

Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da Gaziantep’in 2013 yılında Türkiye’nin üstünde büyüdüğüne işaret ederek, şunları kaydetti: “2014 yılı hepimizin temkinli olması gereken bir yıl. Gerekli tedbirleri alarak moralimizi bozmadan işlerimize devam edelim. Ancak Gaziantep’te en çok dikkat etmemiz gereken bir konu, yatırımlarda fizibilite çalışmalarını doğru yapmamızdır. Pazarın büyümesini, tehdit olan ülkeleri, fırsat olan avantajlarımızı iyi inceleyerek, arz-talep dengesini gözeterek yatırımlarımızı yaparsak, daha sağlıklı ve daha güzel bir Gaziantep’i yakalayacağımıza inanıyorum.’’

Gaziantep’in emek yoğun sektörlerden teknolojinin ağırlıklı olduğu sektörlere hızla geçiş yapması gerektiğinin altını çizen Topçuoğlu, “Çevremizdeki ülkelerin kendi iç problemleriyle uğraşması bize fırsat oldu. Ama bu ülkelerdeki rejimler daha demokratik olduğunda, şimdi üretim yaptığımız kollarda rekabet gücümüzü kaybedebiliriz. O nedenle karlılık ve verimliliğimizi artırıp, teknoloji yoğun sektörlere yönelmeliyiz.” dedi.

GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ise, sanayicilerin ekonomik gündeme ilişkin bir sorusu üzerine, doların dünyadaki bütün paralara karşı değer kazandığını, kur artışı karşısında paniğe kapılmamak gerektiğini kaydetti. Doların yükselmesinin bir yerde ihracatın daha fazla olmasıyla cari açığın azalmasına neden olduğunu anlatan Konukoğlu, ‘’Daha da yükseğe gideceği kanaatinde değilim. Ama ayağınızı yorganınıza göre uzatmakta fayda var, fazla açılmadan yatırımlarınıza devam edin. Biz işimize bakalım’’ değerlendirmesinde bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×