Kalkınma Bakanı Yılmaz:

- "Türkiye ile Balkan ülkeleri arasındaki güçlü bağların iki tarafın refahı için ekonomik katma değere dönüştürülmesi gerekir"

Kalkınma Bakanı Yılmaz:
12 Mayıs 2016 Perşembe 17:11

ANKARA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında güçlü bağlar olduğunu belirterek, "Bu bağların Balkan ülkeleri ve Türkiye'nin refahı için ekonomik katma değere dönüştürülmesi gerekir." dedi.

Yılmaz, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası (MATTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuna Eyüp Kahveci ve beraberindeki heyeti Bakanlık Toplantı Salonu'nda kabul etti.

Burada konuşan Yılmaz, Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında insani ve tarihi anlamda güçlü bağlar olduğunu vurgulayarak, bu ülkelerden birçok kişinin Türkiye'de yaşadığını söyledi.

Yılmaz, bu bağların Balkan ülkeleri ve Türkiye'nin refahı için ekonomik katma değere dönüştürülmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bu yönde son 15 yılda çok büyük gayretler sarf edildi. Türkiye olarak biz her zaman Balkanların huzurundan, barışından yanayız." diye konuştu.

Balkan ülkeleriyle ticaretin ve o bölgeye yapılan yatırımın son yıllarda arttığına işaret eden Yılmaz, Makedonya ile yıllık dış ticaret hacminin 400 milyon doları aştığını ifade etti.

Yılmaz, Balkan ülkeleriyle ticaretin daha üst seviyelerde olması gerektiğine vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Burada da en etkili kesim iş dünyası. Devletler olarak bize düşen uygun ortamı sağlamak, birtakım destekler sunmak ama asıl işi yapacak olan iş dünyası. Dolayısıyla MATTO'ya ve genel anlamda iş dünyasına büyük sorumluluklar düşüyor. Bizin her fırsatta iş dünyasını bir araya getirmemiz lazım. Özellikle Kalkınma Ajanslarımız bu konuda olumlu rol oynayacaklardır."

Balkanlar'daki turizm potansiyelinin çok daha hızlı bir şekilde harekete geçirilmesi gerektiğini belirten Cevdet Yılmaz, "Tarihi, kültürel ortak değerlerimiz üzerinden turizm hareketliliğini rahatlıkla artırabiliriz. Bu çerçevede Türkiye'nin çok ciddi bir tecrübesi var. Bu tecrübeyi Balkanlar'dan kardeşlerimizle paylaşmaya, ortak fikirler, projeler geliştirmeye hazırız. Balkanlar çok zengin bir coğrafya. Birileri bu bölgeyi karıştırmak istiyor olabilir ama biz Türkiye olarak bu bölgeye büyük bir sempatiyle bakıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×