Japonya, Sinop’a kurulacak santralin yerini yeniden tespit ediyor

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Sinop’ta yapılacak nükleer güç santrallerinin nereye kurulacağının belirlenmesine ilişkin verdiği sismik bilgilerin Japonya’nın güncellenmeye...

Japonya, Sinop’a kurulacak santralin yerini yeniden tespit ediyor
13 Mayıs 2014 Salı 19:13

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Sinop’ta yapılacak nükleer güç santrallerinin nereye kurulacağının belirlenmesine ilişkin verdiği sismik bilgilerin Japonya’nın güncellenmeye gittiğini bildirdi. Japon mühendislerin Karadeniz’de çalışmaların yürüttüğünü kaydeden Bakan Yıldız, bilgilerin proses edildikten sonra bir yer değişikliğinin olup olmayacağının belirleneceğini söyledi. Yıldız, “Şu ana kadar yapılan çalışmalar, daha önceki tespit edilen yer ile ilgili alakalı sürecin devam ettiği ve yerde değişikliğin olmayacağı yönünde.” dedi.

    Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Atom Enerjisi (UAEA) Ajansı Genel Direktörü Yukiya Anano ile Bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

    "ENTEGRE ALT YAPI İLE İLGİLİ 300 SAYFALIK RAPOR HAZIRLANDI"

    Bakan Yıldız, Türkiye Nükleer güç santrallerle ilgili duruşunu aktardıklarını ve Akkuyu ile Sinop’un Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın kriterlerini göre yapılmasını konuştuklarını ifade etti. Entegre alt yapı ile ilgili de 300 sayfalık rapor hazırladıklarını kaydeden Taner Yıldız, şöyle devam etti: “Uluslararası tecrübelerin aktarılması ve nükleer santrallerin güvenlik ve işleyişleri ile alakalı konuştuk. Siz, bu işte çok sistematik bir kültürü oluşturmak için uğraşıyoruz. Fransa, Rusya ve Güney Kore’de teknoloji üniversiteleri var. Türkiye’de bunlardan birini kurmayı düşünüyoruz.”

    "ÇED SÜRECİ TAMAMLANDIKTAN SONRA NÜKLEERLERİN İNŞAATLARI BAŞLIYOR"

    Konuşmaların ardından Bakan Yıldız ve Yukiya Anano gazetecilerin sorularını cevapladı.

    Taner Yıldız bir gazetecinin, “ÇED süreci hangi aşamada?” sorusunu yöneltmesi üzerine, şu cevabı verdi: “ÇED, şekli başvurulardan dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edilmişti. Şekli şartların uygun olduğu belirtildikten sonra, incelemeye alındı. Yeterli görüldüğünde, bir ay içinde görüşmeler tamamlanıyor. Komisyon kuruluyor. Komisyon, ÇED ile alakalı görüşlerini tamamlıyor. ÇED’in ve imarın tamamlanmasının ardından inşaat çalışmaları tabi ki başlayacaktır. Kurallarına uygun, hukuk kuralları içinde, dikkatli yapmayı çalıştığımız bir iş. ”

    “ERMENİSTAN NÜKLEER SANTRALLE İLGİLİ TAVSİYELERİ UYGULUYOR”

    “Ermenistan’daki nükleer santralle ilgili ciddi endişe var. Bu santralle ilgili bakış açısı nedir? Alınacak önlemler var mı?” sorusuna ise Yukiya Anano, “Ermenistan’daki nükleer santralin güvenlikle ilgili konuları o devletin sorumluluğundadır. Bizim rolümüz, o devlete güvenliğin sağlanması konusunda yardımda bulunmaktır. Ben, kendim Ermenistan’ı ziyaret ettim. Onları uygulamaları konusunda teşvik ediyoruz. Bizim teknik uzman ekiplerimizle ilgili birimlerimiz ziyaret etti. Teknik ekiplerimiz, 2011-13 yıllarında ziyaret ettiler. Bir takım öneriler ve tavsiyelerde bulunduk. Ermenistan’da gözlemlediğimiz tavsiyelerin uyguladığı noktasında.” diye cevap verdi.

    Yukiya Anano konuşmasında ise Türkiye’nin son dönemlerde nükleer enerjiye büyük önem verdiğini belirterek önemli projeler kapsamında Türkiye ile iş birliklerine devam ettiklerini açıkladı.

    Türkiye ile geçen yıl kasım ayından itibaren başlayan entegre sürecinin devam ettiğini anlatan Yukiya Anano, bu ziyareti esnasında Türkiye’deki önemli politika koyucularla bir araya geldiklerini bildirdi. Bu görüşmeler esnasında, Akkuyu ve Sinop Nükleer Enerji santrallerinin ilerlemesi konusunda bir dizi konuları ile aldıklarını aktaran Yukiya Anano,şöyle devam etti: “Türkiye’de nükleer enerji politikaları çerçevesinde hukuki çerçevede uygulanacaktır. Bu görüşmeler esnasında, nükleer enerji düzenleyen kurulun bağımsız ve sağlam olması gerektiği üzerinde durduk. Ayrıca görüşmeler esnasında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile beraber diğer konularla birlikte İran konusu da ele aldık.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×