İTO Meclis Toplantısı

- İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kalsın: - "Eli silahlı olanlar da teröre arka çıkanlar da bunun hesabını yargı önünde verecektir. Devletin varlığı da demokrasinin varlığı da buna bağlıdır” - (ABD başkanlık seçim sonuçları) "Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin bu sonuçların ertesinde daha sağlam bir zemine kavuşmasını diliyorum”

İTO Meclis Toplantısı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın, "Eli silahlı olanlar da teröre arka çıkanlar da bunun hesabını yargı önünde verecektir. Devletin varlığı da demokrasinin varlığı da buna bağlıdır.” dedi.

Kalsın, İTO’nun kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, ABD'de yapılan başkanlık seçim sonuçlarına değinerek, "Donald Trump ABD’nin yeni başkanı seçildi. Kendisinin politik duruşu net olarak bilinmemekle birlikte Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin bu sonuçların ertesinde daha sağlam bir zemine kavuşmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kalsın, dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin, "Teröre bulaşmış, teröriste arka çıkmış insanlar ülkemizde yargı önüne getirildiğinde hemen Avrupa’dan birtakım itiraz sesleri yükseliyor. Eli silahlı olanlar da teröre arka çıkanlar da bunun hesabını yargı önünde verecektir. Devletin varlığı da, demokrasinin varlığı da buna bağlıdır.” diye konuştu.

Son açıklanan rakamlara bakıldığında dünya ticaret hacminin 2016 için beklenen yüzde 3,1'lik büyüme rakamının oldukça gerisinde olduğunu kaydeden Kalsın, şunları kaydetti:

"İhracatçılarımız için küresel pazarlarda alıcı bulmak eskisi kadar kolay değil. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin bir çoğunda döviz kurlarında önemli bir dalgalanma yaşanıyor. Bu durum hem belirsizliği, hem de maliyetlerimizi arttıran bir unsur. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde iç piyasamızda beklentiler bir miktar aşağı çekilmiş durumda. Eylül ayı Sanayi Üretim Endeksinde bir önceki aya göre yüzde 3,8'lik bir yavaşlama var. Bizim Ticari Faaliyet Endeksimize baktığımızda ise rakamlar iyimserlik sınırımız 50’nin altında olsa da gelecek üç aya ilişkin beklentilerin daha olumlu olduğunu görüyoruz."


- "2017 yılı asla durağan ve tedirgin değil"


Murat Kalsın, ekonominin dünyadaki ve Türkiye’deki sıcak gündemden etkilendiğini belirterek, "2017 yılı dikkatli olmamız gereken bir yıl. Ama 2017 yılı asla durağan ve tedirgin değil. Dünyadaki atalete teslim olmayacağız. Dünya ticareti hızla artmasa da hala yılda 18 trilyon dolarlık bir ihracat hacmi var. Bizi köşeye sıkıştırma çabalarını biz iş dünyası olarak daha çok çalışarak, yatırımdan geri durmayarak, dünyaya daha çok açılarak boşa çıkaracağız.” ifadesini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) organizasyonuyla Bahreyn’deki 2. İş ve Yatırım Forumuna İTO olarak 35 Meclis Üyemizin iştirakiyle güçlü bir heyetle katıldıklarını hatırlatan Kalsın, "Körfez bölgesi 2 trilyon dolarlık önemli bir pazar. Bu pazara daha fazla nüfuz etmek için ilişkilerimizi geliştirmemiz çok önemli.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×