İsviçre’nin fakirlik oranı arttı

İsviçre’de dar gelirli olan nüfusun oranı arttı. Federal İstatistik Dairesi'nin (BFS) yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre yaklaşık 600 bin kişin fakirlik sınırının altında gelire sahip. Bunların içinde 150 bin kişi çalışıyor...

İsviçre’nin fakirlik oranı arttı
17 Temmuz 2014 Perşembe 16:38

İsviçre’de dar gelirli olan nüfusun oranı arttı. Federal İstatistik Dairesi'nin (BFS) yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre yaklaşık 600 bin kişin fakirlik sınırının altında gelire sahip. Bunların içinde 150 bin kişi çalışıyor olmasına rağmen fakirlik eşiğini aşamadı. Araştırmaya göre 2012 yılında her 13 kişiden birinin İsviçre standartlarına göre fakir olduğu tespit edildi.

Güçlü ekonomisiyle tanınan İsviçre'de halkın yüzde 7,7’sinin dar gelirli olduğu ortaya çıktı. BFS, 2011 yılındaki fakirlik oranın yüzde 7,4 yüksekliğinde olduğunu söyledi.

Araştırmacılar fakirliği ‘topluma entegre olmak için yeterli paraya sahip olmama’ olarak tanımladı. Tek başına yaşayan bireylerin alt sınır eşiği aylık 2 bin 200 frank olarak tespit edilirken 4 kişilik ailelerin en 4 bin 50 frank yüksekliğinde gelire sahip olması gereksinimi vurgulandı. Araştırma raporuna göre yalnız yaşayan bireyler ve çocuklarını tek başına büyüten anne veya babalar fakirlik sınırının altında olan topluluğun çoğunluğunu oluşturdu.

"SOSYAL DEVLET KRİZE GİRDİ"

Fakirlik araştırmalarında uzmanlaşan sosyolog Peter Steckeisen son gelişmeleri değerlendirdi. Steckeisen, İsviçre devlet televizyonuna verdiği röportajda, “Son araştırmanın sonuçları şaşırtıcı değil. Fakirlik kendiliğinden yok olmaz. 90’lı yıllarda fakirlik oranının giderek azaldığını gözlemlemiştik. Devlet fakirliğin tamamen yok olacağını düşünüyordu. Şimdi görüyoruz ki fakirlik oranı artıyor. Fakirlik, işsizlik, nüfus ve malulen emeklilerin sayısı giderek artıyor.” diye konuştu. Artan fakirliği daha detaylı anlatan sosyolog, “Fakirliğin tekrar gündeme gelmesinin farklı sebepleri var. Ekonominin güçlü değişkenliği azaldı. Uluslararası gelişmelerden dolayı rekabet giderek çoğaldı. Bunların yanında sosyal devlet krize girdi. İsviçre sosyal yardımlarını kısıtlama yolunu seçti.” dedi.

UZMANLAR KARAMSAR

Peter Steckeisen, komşu ülkelerdeki fakirlik ve işsizlik oranına dikkat çekerek bütün Avrupa’nın zor dönemden geçtiğini aktardı. Hükümetin sosyal yardım politikası eleştiren Sreckeisen, “Yetkililer, sosyal yardıma muhtaç olan insanların kendilerini geliştirmeleri amacıyla onlara baskı uyguluyor. Fakat bu baskının sonuca götürmediğini gözlemledik. Dar gelirli kitlenin atmosferi son yıllarda değişime uğradı. Güvensizlik hissi ve gelecek kaygısı giderek artıyor. Orta gelirli aileler de dar gelirli olmaktan korkuyorlar. O seviyedeki insanlar fakirlikten korktuklarını dile getiriyorlar.” analizini yaptı.

Gelecekle ilgili tahminde bulunan uzman, “İçinde bulunduğumuz durumda köklü bir değişikliğin olacağına inanmıyorum. Politik yenilikler denenebilir. Fakirlerinde ülkenin refah seviyesinden faydalanması sağlanabilir. İnsanlara şartsız asgari gelir sunulabilir. Hükümet ekonomi siyasetini değiştirmediği sürece hiç bir şey değişmez.” diyerek karamsarlığını ifade etti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×