İşsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 79,5'e yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5 oranında arttı.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 79,5'e yükseldi
28 Mart 2014 Cuma 11:13

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, 2014 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5 oranında arttı. Şubat ayında 69,2 olan endeks, Mart ayında 72,7 değerine yükseldi.

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,9 oranında artarak, Mart ayında 79,5 değerine yükseldi. Yine gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Şubat ayında 22 olan endeks, Mart ayında 24,1 değerine çıktı. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ

Şubat ayında 90,4 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 6,1 oranında artıp Mart ayında 95,9 oldu. Bu yükseliş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığını gösterdi.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ARTTI

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,9 oranında artarak, Mart ayında 79,5 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki azalıştan kaynaklandı. Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,9 oranında arttı. Şubat ayında 88,8 olan endeks değeri Mart ayında 91,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından ileri geldi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×