İSO Meclis Toplantısı

- İSO Başkanı Bahçıvan: - "Sanayiciler olarak umutsuzluğa kapılmadan üretmeye, ihracat yapmaya, yatırım yapmaya odaklanmalıyız. Her kriz kendi fırsatını beraberinde getirir" - İSO Meclis Üyesi Bozdağ: - "Dedem Mustafa Kemal Atatürk için ağladı, babam Adnan Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım ama benim çocuklarım ülkemizin başkomutanı Recep Tayyip Erdoğan için ağlasın istemiyorum"

İSO Meclis Toplantısı
20 Temmuz 2016 Çarşamba 18:21

İSTANBUL (AA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, darbe girişimini atlatan Türkiye reel sektörünün yaralarını sararak yoluna devam edeceğini söyledi.

İSO Temmuz Ayı Meclis Toplantısı oda binasında "Milli İradeye Saygı ve Demokrasimize Koşulsuz, Tereddütsüz Sahip Çıkmanın Milletimiz, Ülkemiz, İş Dünyamız ve Sanayimiz İçin Önemi" gündemiyle yapıldı.

Toplantıda üyelere seslenen Bahçıvan, Türkiye'nin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi karşısında demokrasiye sahip çıktığını hatırlatarak, iş dünyasının her zamanki gündemine süratle döneceğini kaydetti.

Gayri meşru darbe teşebbüsünün Türk milletini derinden sarstığını aktaran Bahçıvan, Türk milletinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) bombalayan uçaklarla, masum ve savunmasız sivillere kurşun yağdıran acımasız bir alçaklıkla karşı karşıya kaldığını söyledi.

"Hain ve kanunsuz kalkışmaya karşı milli iradeyi savunmak için bedenlerini kahramanca siper eden demokrasi şehitlerine Allah’tan rahmet diliyorum" diyen Bahçıvan, şehitlerin aileleri başta olmak üzere Türk milletine başsağlığı, yaralanan demokrasi gazilerine de acil şifalar diledi.


- "Türkiye dünyanın 18’nci büyük ekonomisidir"


Erdal Bahçıvan, Türkiye'nin dünyanın 18’nci büyük ekonomisi olduğunu ve geçen yıl dünya çapında en önemli kararların alındığı platformlardan biri olan G20’ye ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Türkiye'nin yıllardan beri NATO’nun da en önemli partnerlerinden biri olduğunu belirten Bahçıvan, şöyle devam etti:

"Türkiye Avrupa Konseyi ve OECD gibi uluslararası kurumların, kuruluş aşamasından itibaren üyesidir. Avrupa Birliği’ne adaylık yolunda çok önemli adımları geride bırakmış bir ülkedir. Birçok uluslararası şirketin merkezi ülkemizde bulunmaktadır. Kendi markalarını yaratmış, her alanda uluslararası başarılara imza atmış bir ülkeye sahibiz. En önemlisi, Türkiye yetişmiş insan gücüyle, müteşebbisiyle, özel sektörüyle örnek bir ülkedir.

Böylesine güçlü ve geleceğe umutla bakan bir ülkenin, çoktan geçmişte kalması gereken görüntülere mahkum edilmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Bunu burada altını kalın çizgilerle çizerek özellikle belirtmek istiyorum."


- "Yeni perspektifleri Türkiye'nin ve iş dünyasının önüne koymalıyız"


Bahçıvan ekonomiye ilişkin, "Kısa vadeli düşünerek dar kişisel çıkarlar içinde hareket etmek yerine orta ve uzun vadeli, geleceğe umutla bakan yeni perspektifleri Türkiye'nin ve iş dünyasının önüne koymalıyız." diye konuştu.

Hükümetin vakit kaybetmeden aldığı tedbirlerin piyasalarda bir panik havası oluşmasını engellediğini aktaran Bahçıvan, alınan tedbirlerin kısa vadede etkili olduğunu, orta ve uzun vadede yaşanabilecek sıkıntılı sürecin olumsuz etkilerinin de en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

Türk sanayicilerinin hükümetle birlikte hareket etmenin azim ve kararlılığına sahip olduğunu anlatan Bahçıvan, "Her zaman bir olalım, diri olalım." ifadesini kullandı.

"Artık yarınlara güvenle bakmamız, hayatı kaldığı yerden daha güçlü bir şekilde devam ettirmemiz lazım. " diyen Bahçıvan, şunları kaydetti:

"Sanayiciler olarak umutsuzluğa kapılmadan üretmeye, ihracat yapmaya, yatırım yapmaya odaklanmalıyız. Her kriz kendi fırsatını beraberinde getirir. Bu süreç, yaşanan acı olaylardan gerekli dersleri çıkartarak kendimizi gözden geçirmemiz için bir imkan sunuyor.

Bu süreçte oluşan güçlü toplumsal bütünlüğü yeni bir fırsat haline getirmeli, yeni bir örnek hikaye yazacağımız bir ivme olarak değerlendirmeliyiz."


- "İş ortaklarımızı ve muhataplarımızı doğru bilgilendirmeliyiz"


İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay ise darbe girişiminin ardından Türk iş dünyasının gerçek gündemi olan katma değerli üretim ve ihracat stratejisine yönelmesi gerektiğini söyledi. Okyay şöyle konuştu:

"Sanayi, üretim ve yatırım iştahımızı hiç eksiltmeden, ülkemiz öncü bir sanayi ülkesi olana kadar aynı hırs ve iştahla çalışmalıyız. Bu müptezel kalkışmanın yurt dışındaki yatırımcılar ve alıcılar nezdinde ortaya çıkarabileceği menfi algıyı yok etmek için hepimiz, dört bir koldan harici iş ortaklarımızı ve muhataplarımızı doğru bilgilendirmeli ve güven telkin etmeliyiz.

Bunu yapmamız, ülke yönetiminin bu olumsuz durumu tersine çevirmek için atacağı adımlara da güç ve destek verecektir."


- Üyelerin değerlendirmeleri


İSO Meclis Üyesi Hüseyin Bozdağ 15 Temmuz'da yaşananın darbeler tarihinin sonuncusu olmasını dileyerek, "Dedem Mustafa Kemal Atatürk için ağladı, babam Adnan Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım ama benim çocuklarım ülkemizin başkomutanı Recep Tayyip Erdoğan için ağlasın istemiyorum." diye konuştu.

İSO Meclisi Öğütülmüş Tahıl ve Unlu Mamuller Sanayi Komitesi Başkanı Mehmet Umur da devlet yöneticileriyle milletin kol kola demokrasi direnişi sergilediğini, sağlanan birliğin sebatla korunması gerektiğini söyledi.

İSO yöneticileriyle meclis üyeleri toplantının ardından Taksim Meydanı'ndaki anma programına gitti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×