'Irak’taki istikrarsızlık uzun sürerse ihracat olumsuz etkilenir'

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) verilerine göre 2014 yılı Mayıs ayı ihracat rakamları bir önceki aya göre yüzde 8,3 oranında geriledi, 2013 yılı Mayıs ayına göre ise yüzde 14,2 oranında artarak 155,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. KAYSO...

'Irak’taki istikrarsızlık uzun sürerse ihracat olumsuz etkilenir'
03 Temmuz 2014 Perşembe 14:48

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) verilerine göre 2014 yılı Mayıs ayı ihracat rakamları bir önceki aya göre yüzde 8,3 oranında geriledi, 2013 yılı Mayıs ayına göre ise yüzde 14,2 oranında artarak 155,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. KAYSO Başkanı Mustafa Boydak, Irak’taki yaşanan gelişmeleri de takip ettiklerini belirterek, buradaki istikrarsızlığın uzun sürmesi durumunda ihracatın olumsuz etkileneceğine dikkat çekti.

2014 yılı Nisan ayı ihracat rakamları hakkında bilgi veren Başkan Mustafa Boydak, “Bu ayki ihracatımızda geçen yılın Mayıs ayına göre iyi bir çıkış yakaladığımızı söyleyebiliriz. Geçen sene Mayıs ayında 132 milyon dolar ihracatımız varken, bu senin aynı ayda 155,1 milyon dolarlık ihracatla yüzde 14,2’lik bir artış sağlamış durumdayız. Ancak bir önceki aya göre bir miktar düşüş söz konusu olsa da bu telafi edilmeyecek bir rakam değildir.” dedi.

Irak’ta yaşanan olaylarla ilgili olarak ihracatın etkilenip etkilenmeyeceği konusunda birçok soru geldiğini açıklayan Başkan Boydak, “İhracatımız elbette etkilenir. Etkilenmeye başladı bile ancak bizim temennimiz Irak’taki güvenlik probleminin kısa sürmesi ve bir an önce sona ermesidir. Sona erdikten sonra biz bu kaybettiğimiz rakamları tekrar kazanırız kanaatindeyim. Uzun süren bir istikrarsızlık tabi ki bizim açımızdan olumlu bir durum olmaz. Tabi bizim önceliğimiz hep söylediğimiz gibi Irak halkının mutluluğu ve güvenliğidir. Önce orada bir sakinlik olsun, ticaret arkasından gelir diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

İhracatta yine Irak’ın ilk sırada olduğunu, ardından Almanya ve ABD’nin geldiğini kaydeden Boydak, en çok ihraç edilen ürünler sıralamasında elektrikli ev aletlerinin geçen ay olduğu gibi bu ay da ilk sırayı aldığını, ardından demir-çelik-sac-iletken-maden ve mobilya sektörünün geldiğini, Boyteks Tekstil, HES Hacılar ve Boydak Dış Ticaret’in ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı paylaştığını açıkladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×