İngiltere’nin ticaret açığı nisanda daraldı

-Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan verilere göre ülkenin nisan ayında ticaret açığı 11,5 milyar sterlin olan beklentinin altında kalarak 10,5 milyar sterlin olarak kaydedildi

İngiltere’nin ticaret açığı nisanda daraldı
09 Haziran 2016 Perşembe 14:30

LONDRA (AA) - İngiltere'de dış ticaret açığı nisan ayında 10,5 milyar sterlin ile beklentinin altında kaldı.

İngiltere’nin Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından açıklanan verilere göre ülkenin nisan ayında ticaret açığı 11,5 milyar sterlin olan beklentinin altında kalarak 10,5 milyar sterlin olarak kaydedildi.

Bir önceki ayda İngiltere’nin ticaret açığı 11,2 milyar sterlin olarak kayıtlara geçmişti.

ONS’den yapılan açıklamada nisan ayında ticaret açığının azalmasının ihracat performansının artmasıyla desteklendiği kaydedildi.

Nisan ayında İngiltere’nin toplam ihracatı 26,1 milyar sterline yükselerek, 2013 yılının ağustos ayından bu yana aylık bazda en hızlı yükselişini kaydetti.

Bir önceki aya kıyasla nisan ayında ihracat 2,2 milyar sterlin yükseldi.

Öte yandan İngiltere’nin nisan ayında ithalatı bir önceki aya kıyasla yaklaşık 2 milyar sterlin artarak 36,6 milyar sterline ulaştı.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan IHS Global Insight’ın Başekonomisti Howard Archer, “Nisan ayında endüstriyel üretimin artmasıyla birlikte, perakende sektöründeki büyüme ve ticaret verileri, bize İngiltere’nin ikinci çeyrekte düşünülenden daha iyi büyüme sergileyebileceğini gösteriyor.” dedi.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×