İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı

- Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: - "İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı tarihi öneme sahip bir gelişme. Artık AB'nin, politikalarını ve stratejilerini ciddi anlamda gözden geçirmesi gerekiyor" - "Karar, Türkiye'nin AB ve İngiltere'ye gerçekleştirdiği ihracatını etkilemez. Ticarette karşılıklı çıkarlar önemli. Kaliteli üretim ve doğru fiyatlandırma yapıldığı takdirde her zaman pazar bulunur"

İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı
25 Haziran 2016 Cumartesi 12:43

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararına ilişkin, "Tarihi öneme sahip bir gelişme. Artık AB'nin, politikalarını ve stratejilerini ciddi anlamda gözden geçirmesi gerekiyor." dedi.

Tüfenkci, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İngiltere'nin söz konusu kararına ilişkin referandum sürecini yakından takip ettiklerini belirten Tüfenkci, "Halkın kararına saygı duyuyoruz. Tarihi öneme sahip bir gelişme. Artık AB'nin, politikalarını ve stratejilerini ciddi anlamda gözden geçirmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Ayrılma kararının, Türkiye'nin AB ve İngiltere'ye yaptığı ihracatı etkilemeyeceğini aktaran Tüfenkci, ticarette karşılıklı çıkarların önemli olduğunu, kaliteli üretim ve doğru fiyatlandırma yapıldığı takdirde her zaman pazar bulunabileceğini vurguladı.

AB'nin "vazgeçilemez" olmadığının altını çizen Tüfenkci, "Önemli olan kendi üretimimizi ve pazarımızı çeşitlendirerek hem ekonomimizi hem de demokrasimizi geliştirmektir. Türkiye, bu noktadaki duruşundan vazgeçmeyecektir." diye konuştu.

AB'nin samimi davranması durumunda, Türkiye'yi en kısa sürede üyeliğe kabul ederek gücünü artırabileceğine işaret eden Tüfenkci, "Ancak Türkiye politikası İslamofobik korkular çerçevesinde oluşturulursa, bu noktada kaybeden biz değil, AB olur." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Tüfenkci, yıllar öncesinden Gümrük Birliği anlaşmasına imza atmış bir ülke olarak Türkiye'nin ekonomik kriterlerin bir çoğunu yerine getirdiğine dikkati çekti ve "Ülkemiz, AK Parti hükümetleri döneminde ekonomisini ve demokrasisini güçlendirdi. Artan demokrasimiz ve büyüyen ekonomimiz birçok Avrupa ülkesini kıskandıracak nitelikte. Biz, samimiyetle AB üyeliği sürecinde vaadlerimizi yerine getirirken, AB'den de samimi bir yaklaşım bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin terörle mücadelesine ara vermeden devam edeceğini dile getiren Tüfenkci, "AB'nin, vizesiz seyahati bir lütuf olarak sunarak, terörle mücadelemizi görmezden gelen politikalar oluşturması ve mücadelemizin azmini kıracak kararlar almamızı beklemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın liderliğinde bu hususta son derece kararlıyız." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×