İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı

- Rusya Maliye Bakanı Siluanov: - "Brexit'in Rusya ekonomisine etkisi sınırlı olacaktır" - "Ancak Brexit nedeniyle petrol fiyatları düşecektir ve bu da rublenin zayıflamasına neden olur”

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı
24 Haziran 2016 Cuma 12:28

MOSKOVA (AA) - Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Birleşik Krallık’ta yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumundan çıkan Brexit (AB'den ayrılma) kararının, Rus ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını savundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Siluanov, Brexit kararının Rus ekonomisine etkisinin sınırlı olacağını belirterek, “Ancak bu gelişme nedeniyle petrol fiyatları düşecektir ve bu da rublenin zayıflamasına neden olur.” dedi.

Küresel finans piyasalarında yaşanacak dalgalanmalar için yetkililerin hazırlıklı olması gerektiğine işaret eden Siluanov, Brexit kararı sonrasında küresel ekonomiye dair iyileşme tahminlerinin ise “fazla iyimser” olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Brexit kararının, küreselleşme ve dünya ticaretinin çok iyi durumda olmadığını da gösterdiğini savunan Siluanov, “Rusya olarak daha muhafazakar bir planlamayla negatif senaryolara hazırlanmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Rusya’da piyasalar Brexit kararının çıkmasının ardından güne değer kayıplarıyla başlamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×