İngiltere’de konut fiyatlarının artış hızı yükseldi

İngiltere’de konut fiyatlarının artış hızı yükseldi
29 Haziran 2016 Çarşamba 14:56

LONDRA (AA) –İngiltere’de konut fiyatları haziran ayında yüzde 5,1 artış kaydetti.

İngiltere’de Nationwide’ın verilerine göre haziran ayında konut fiyatlarının artış hızı bir önceki ayda kaydedilen yüzde 4,7 seviyesinden yüzde 5,1’e yükseldi.

Nationwide’den yapılan açıklamada İngiltere’de 23 Haziran tarihinde yapılan Avrupa Birliği (AB) referandumundan çıkan Brexit kararının henüz konut fiyatlarına yansımadığı kaydedildi.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Nationwide Başekonomisti Robert Gardner ise, “Konut fiyatlarındaki gidişat ekonominin tamamındaki gelişmeler tarafından tayin edilecek, özellikle istihdam piyasası tarafından. Referandumun konut piyasasına olası etkisini tahmin edebilmek için henüz çok erken.” dedi.

Açıklamada Kuzey İrlanda ve İskoçya’da konut fiyatlarının yükselmesine rağmen, Birleşik Krallık’ın kuzeyinde ortalama konut fiyatlarının haziran ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azaldığı kaydedildi. İngiltere’de konut fiyatlarının en hızlı yükseldiği şehir ise yüzde 9,9 ile başkent Londra oldu. Londra’da ortalama bir konutun fiyatı 472 bin 384 sterline yükseldi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×