İngiltere Merkez Bankasından "Brexit" uyarısı

- İngiltere Merkez Bankası, politika faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0,50 seviyesinde tuttu - Banka, büyüme tahminini bu yıl için yüzde 2,2'den yüzde 2'ye, 2017 yılı için yüzde 2,4’ten yüzde 2,3’e, 2018 yılı için yüzde 2,5’ten yüzde 2,3’e düşürdü - BoE: "Referandumdan, AB’den ayrılık sonucunun çıkması İngiltere'de daha düşük büyümeye ve daha yüksek enflasyon oranına yol açabilir"

İngiltere Merkez Bankasından
12 Mayıs 2016 Perşembe 15:20

LONDRA (AA) – İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizini değiştirmeyerek "oy birliği" ile yüzde 0,50'de bırakırken, 2016 ve gelecek 2 yıla ilişkin büyüme beklentilerini düşürdü.

BoE'den yapılan açıklamaya göre, yüzde 0,50 seviyesindeki politika faiz oranı değiştirilmedi. Karar, Para Politikası Kurulu’nun dokuz üyesi tarafından oy birliği ile alındı. BoE, varlık alım programı hedefini de 375 milyar sterlin seviyesinde bıraktı.

İngiltere Merkez Bankasının büyüme tahmini ise bu yıl için yüzde 2,2'den yüzde 2'ye, 2017 yılı için yüzde 2,4’ten yüzde 2,3’e, 2018 yılı için yüzde 2,5’ten yüzde 2,3’e düşürüldü.

Öte yandan, BOE’nin Para Politikası Kurulu tutanaklarında, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) referandumunda birlikten ayrılması durumunda ülkenin ekonomik büyümesinin "belirgin bir şekilde" azalmasının beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, "Para Politikası Kurulu'nun öngörülerine göre en dikkate değer risk referandum. AB’den ayrılma yönünde bir sonuç çıkması, üretim ve enflasyon görünümünü ve para politikası için uygun ortamı da dikkate değer şekilde değiştirebilir, hanehalkı tüketimini erteleyebilir, şirketler yatırımlarını öteleyebilir. Bu durum istihdam talebini azaltarak, işsizliği artırabilir." değerlendirmesi paylaşıldı.

AB’den ayrılık sonucunun çıkması halinde arz talep ve kur üzerindeki değişikliklerin, ülkede daha düşük büyümeye ve daha yüksek enflasyon oranına yol açabileceğine işaret edilen açıklamada, 23 Haziran’da yapılacak referandumuna ilişkin, "Sonuç her ne olursa olsun, Para Politikası Kurulu enflasyon beklentilerinin sağlanması ve enflasyonun uygun vadede hedeflenen seviyeye geri döndürülmesi konusunda gereken eylemleri uygulayacak." ifadelerine de yer verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×