İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

İngiltere Merkez Bankasından yapılan açıklamada yüzde 0,25 ile tüm zamanların en düşük seviyesinde olan politika faiz oranının değiştirilmemesine karar verildiği belirtildi

İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi
15 Eylül 2016 Perşembe 14:54

İngiltere Merkez Bankası (BoE) yüzde 0,25 seviyesindeki politika faiz oranını değiştirmedi.

İngiltere Merkez Bankasından yapılan açıklamada yüzde 0,25 ile tüm zamanların en düşük seviyesinde olan politika faiz oranının sabit tutulmasına, toplam 435 milyar sterlin seviyesindeki varlık alım programının ise sürdürülmesine oy birliği ile karar verildiği kaydedildi.

Bankanın açıklamada ayrıca 10 milyar sterlin hacmindeki şirket tahvili alım programına devam edilmesi yönünde oy birliği ile karar verildiği belirtildi.

Bankanın faiz kararı ile birlikte açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) tutanaklarında ağustos ayında bankanın sunduğu mali paketin varlık fiyatları üzerinde beklenenden daha güçlü bir etki gösterdiği kaydedildi.

Öte yandan tutanaklarda bankanın yılın devamında ikinci bir faiz indirimine gidebileceğinin işareti verildi.

Açıklamada, “Güncellenmiş değerlendirmelerin ışığında, görünümün büyük ölçüde ağustos ayındaki enflasyon raporundaki projeksiyonlarla uyumlu olması halinde, Para Politikası Komitesi üyelerinin çoğunluğu yılın devamındaki bir toplantıda faiz oranının alt limitini düşürmeyi destekleyebilir. Komite hali hazırda faiz oranında alt limitin sıfıra yakın fakat sıfırın biraz üzerinde bir seviyede olduğunu değerlendirmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada bankanın geçen ay aldığı kararların ardından kısa vadeli piyasa faiz oranlarının dikkate değer şekilde düştüğü, varlık fiyatlarının ise yükseldiği belirtilirken, veriler çerçevesinde İngiltere ekonomisinin yılın ikinci yarısında küçük bir büyüme gösterebileceği, fakat AB referandumunun ardından sert şekilde düşen yatırımcı algısında yeniden yükselmenin beklendiği kaydedildi.

Tutanaklarda ayrıca “Yakın vadedeki birkaç gösterge ekonomik aktivitenin beklenenden bir miktar daha güçlü olduğunu işaret ediyor.” yorumunda bulunuldu.

İngiltere’de 12 aylık çekirdek enflasyonun ağustos ayı itibarıyla yüzde 0,6 seviyesinde kalarak beklenenden düşük bir seyir izlediği vurgulanırken, 2017 yılının ilk yarısında enflasyon oranının yüzde 2 seviyesine yükselmesinin beklendiği belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası Brexit kararının ardından geçen ay 7 yıldan bu yana ilk kez politika faizini indirmişti. Banka, yüzde 0,50 seviyesinde tuttuğu faiz oranını rekor düşük seviye olan yüzde 0,25'e düşürmüş, varlık alım programını da 375 milyar sterlinden 435 milyar sterline yükseltmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×