IMF Mali Gözetim Raporu

- IMF raporunda, küresel borçlanmanın 152 trilyon dolarla dünya gayrisafi hasılasının iki katını aştığı bildirildi - Rekor seviyeye ulaşan borcun küresel ekonomideki kırılgan toparlanmayı baltalayabileceği ve finansal krizlere yol açabileceği belirtildi

IMF Mali Gözetim Raporu
05 Ekim 2016 Çarşamba 21:30

WASHINGTON (AA) - Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel borcun 152 trilyon dolarla rekor kırarak, dünya gayrisafi hasılasının iki katını aştığını açıkladı. Raporda, rekor seviyedeki borcun küresel ekonomideki kırılgan toparlanmayı baltalayabileceği ve finansal krizlere yol açabileceği ifade edildi.

IMF'nin Ekim 2016 Mali Gözetim Raporu'nda, küresel borcun geçen yıl itibariyle 152 trilyon dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı bildirildi.

Bu rakamın dünya gayrisafi hasılasının iki katından yüksek olduğuna dikkat çekilen raporda, "Finans sektörü harici küresel borcun dünya gayrisafi hasılasına oranı yüzde 225 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Borcun üçte ikisine tekabül eden 100 trilyon dolarlık bölümü, özel sektörün yükümlülüklerini kapsıyor" tespitine yer verildi.

Raporda, geriye kalan 52 trilyon dolarlık bölümün kamu borçlarından oluştuğu ve bu rakamın dünya gayrisafi hasılasına oranının yüzde 85'e yükseldiği belirtildi. Yeni yüzyılın başından bu yana ikiye katlandığı kaydedilen 152 trilyon dolarlık borç, finans sektöründe faaliyet gösteren banka ve diğer kuruluşlarının mali yükümlülüklerini ise içermiyor.

- Borçlanma finansal krizden bu yana artıyor

Küresel borcun 2007-2008 finansal krizinden bu yana artmaya devam ederek rekor seviyelere yükselmesinin büyük riskleri beraberinde getirdiği vurgulanırken, bu durumun daha önce görülmemiş bir "kaldıraçsızlık sürecini" tetikleyebileceği öngörüsünde bulunuldu.

Böyle bir gelişmenin küresel ekonomideki kırılgan toparlanmayı baltalayabileceği ifade edilen raporda, buna karşın borçlanma oranının düşürülmesinin güçlü ekonomik büyümeye ve normal enflasyon oranlarına dönülmeden çok zor olacağı kaydedildi.

Artan borçlanmanın finansal krizlere de yol açabileceği vurgulanan raporda, özellikle Çin ve Brezilya gibi büyük yükselen ekonomiler ile Avro Bölgesi'nde kurumsal borçlanmanın düşürülmesi gerektiği belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×