IMF, Fransa'nın büyüme beklentilerini revize etii

- IMF, Fransa'nın 2016 büyüme beklentisini yüzde 1,1'den 1,5'e yükseltti - İngiltere'deki refarandumun Brexit ile sonuçlanmasından önce yüzde 1,5'e yükseltilmesi planlanan 2017 büyüme beklentisini ise yüzde 1,25'e revize edildi

IMF, Fransa'nın büyüme beklentilerini revize etii
13 Temmuz 2016 Çarşamba 00:39

WASHINGTON (AA) - Uluslararası Para Fonu (IMF), Fransa'nın bu yılki büyüme beklentisini yüzde 1,5'e yükseltti, gelecek yılki tahminini ise İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının (Brexit) etkileri nedeniyle yüzde 1,25'e çekti.

IMF, Fransa ekonomisine ilişkin yıllık değerlendirme niteliğini taşıyan 4. Madde Konsültasyon Raporu'nu yayınladı.

Ülke ekonomisinin güçlü tüketici harcamaları sayesinde bu yıl yüzde 1,5 büyümesinin beklendiği kaydedilen raporda, Brexit'in etkilerinin ise gelecek yıl ortaya çıkacağına işaret edildi.

IMF, bu nedenle, İngiltere'deki referandumun Brexit ile sonuçlanmasından önce yüzde 1,5'e yükseltilmesi planlanan 2017 büyüme beklentisini yüzde 1,25'e revize ettiğini bildirdi.

IMF'nin Fransa'ya ilişkin büyüme projeksiyonları nisan ayında yayınlanan Dünya Ekonomik Görünüm raporunda 2016 için yüzde 1,1 ve 2017 için yüzde 1,3 olarak açıklamıştı.

Raporda, ayrıca "Avrupa'daki son siyasi gelişmeler ve finansal şartlara yönelik belirsizlikteki artışın aşağı yönlü riskleri güçlendirdiği" kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×