IMF Başkanı Lagarde:

- "Düşük büyüme, artan gelir eşitsizliği ve işsizliğin, sosyal ve jeopolitik endişelerle birleştiğinde popülist ve içe dönük politikaları tetiklediğini anlamak için Brexit oyuna ihtiyacımız yoktu" - "Bugün yüzleştiğimiz en büyük sınama, dünyanın hepimize hizmet eden global işbirliğine arkasını dönme riski" - "Göçleri ve siyasi kavgaları, denizlerin ya da duvarlar ve çitlerle çevrili sınırların durduracağı gibi illüzyonla kendimizi hiç kandırmayalım"

IMF Başkanı Lagarde:
14 Temmuz 2016 Perşembe 23:05

WASHINGTON (AA) – Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit) atıfta bulunurak, “Düşük büyüme, artan gelir eşitsizliği ve işsizliğin, sosyal ve jeopolitik endişelerle birleştiğinde popülist ve içe dönük politikaları tetiklediğini anlamak için Brexit oyuna ihtiyacımız yoktu” dedi.

Lagarde, Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Global Kalkınma Merkezi’nin 15. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuştu.

Brexit’i düşük büyüme, artan gelir eşitsizliği ve işsizliğin sosyal ve jeopolitik endişelerle birleştiğinde popülist ve içe dönük politikaları tetiklemesinin bir örneği olarak nitelendiren Lagarde, "Bugün yüzleştiğimiz en büyük sınama, dünyanın hepimize hizmet eden global işbirliğine arkasını dönme riski" dedi.

Lagarde, küreselleşmenin sekteye uğramasından en fazla düşük gelirli ülkelerin etkileneceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Küreselleşmenin ve entegrasyonun son nesilde nice insana birçok yarar sağladığını biliyoruz. Fakat aynı zamanda çok fazla insan geride bırakıldı. Eğer gelecek birkaç yılda yanlış işler yapmazsak, düşük gelirli ülkelerde yaşayan 1,3 milyar insana daha büyük fırsatla sağlanacağına ve bunun küresel ekonomiye katkı sağlayacağına kesinlikle inanıyorum."

Buna karşın, gelecek nesillerin global zenginlikten payına düşeni alabileceği ve geçimi sağlayabileceği fırsatlar sunulmaması durumunda göçlerin ve siyasi kavgaların hiç görülmemiş seviyelere ulaşacağı uyarısında bulunan Lagarde, “Göçleri ve siyasi kavgaları, denizlerin ya da duvarlar ve çitlerle çevrili sınırların durduracağı gibi illüzyonla kendimizi hiç kandırmayalım” dedi.

Lagarde’ın bu mesajları, yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi parti adına yarışmasına kesin gözüyle bakılan Donald Trump’ın popülist söylemlerine eleştiri olarak yorumlandı.

New Yorklu emlak milyarderi Trump, başkan seçilmesi halinde Meksika ile sınıra devasa bir duvar örme taahhüdünü sık sık yineliyor.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×