İlbank‘tan belediyelere su ve kanazilasyon desteği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşlarından İlbank, Su ve Kanalizasyon Altyapı Projesi (SUKAP) kapsamında nüfusu 25 binin altındaki belediyelere içme suyu, kanalizasyon ve arıtma yatırımlarının gerçekleştirilmesi amacıyla 3 milyar 942 milyon TL kaynak.

İlbank‘tan belediyelere su ve kanazilasyon desteği
16 Aralık 2013 Pazartesi 11:28

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kuruluşlarından İlbank, Su ve Kanalizasyon Altyapı Projesi (SUKAP) kapsamında nüfusu 25 binin altındaki belediyelere içme suyu, kanalizasyon ve arıtma yatırımlarının gerçekleştirilmesi amacıyla 3 milyar 942 milyon TL kaynak tahsis etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2011 yılında başlatılan proje ile belediyelerin kanalizasyon ve içme suyu arıtma yatırımlarını kısa sürede tamamlaması amaçlanıyor.İlbank,SUKAP çerçevesinde 820 adet iş için, 1 milyar 638 milyon TL hibe, 2 milyar 304 milyon TL kredi olmak üzere toplam 3 milyar 942 milyon TL kaynak tahsis etti. Kurumun katkı yaptığı 161 iş tamamlanıp hizmete sunuldu, 507 işin inşaatı ise devam ediyor. Halen 74 işin sözleşme çalışmaları sürerken 78 iş ihale için hazırlanıyor.

İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman, konuyla ilgili değerlendirmesinde, SUKAP çalışmalarında yüzde 50'lik bölümün yerel yönetimlere hibe olarak sağlandığının altını çizdi. Karaman, böylece belediyelerin gerçekleştirmekte zorlandıkları yüksek bütçeli içme suyu, kanalizasyon ve içme suyu arıtma tesislerinin yapımına önemli katkı sağladıklarını ifade etti.
Karaman, "2015 yılına kadar sürmesi planlanan SUKAP ile ülkemiz genelinde su ve kanalizasyon sorununun tamamen çözüme kavuşturulacağını ümit ediyoruz. Proje kapsamında 18 bölge müdürlüğümüz aracılığıyla ülkemizin en ücra köşelerine kadar ulaşıp bu sorunun bir an önce çözümlenmesi yönünde gayret sarf ediyoruz. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar'ın liderliğinde sürdürdüğümüz bu büyük çalışmanın sonuçlarını inşallah önümüzdeki yıllarda çok daha net görme şansımız olacaktır." diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×