İKV'nin 54'üncü Olağan Genel Kurulu

- İKV Başkanı Zeytinoğlu: - "İKV olarak devlet ve hükümetimizin yanındayız, iş dünyası olarak demokrasiye yapılan her türlü müdahaleye karşıyız" - "AB ile ilişkilerin Gümrük Birliği'nin revizyonu, vize serbestliği ve müzakere süreci çerçevesinde yeniden hızlanmasını bekliyoruz" - "Britanya'nın üyelikten ayrılmak için AB ile müzakere edeceği yeni anlaşma, AB ile ilişkiler için yeni bir model ortaya çıkarabilir" - "Türkiye gibi aday ülkeler için de tam üyelik hedefi saklı kalmak şartıyla bu model ilişkilerin geliştirilmesi için bir yol haritası oluşturabilir"

İKV'nin 54'üncü Olağan Genel Kurulu
26 Temmuz 2016 Salı 13:05

İSTANBUL (AA) - İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "İKV olarak devlet ve hükümetimizin yanındayız, iş dünyası olarak demokrasiye yapılan her türlü müdahaleye karşıyız. Her zaman demokrasiye sahip çıkacağız." dedi.

İKV’nin 54’üncü Olağan Genel Kurulu açılışında konuşan Zeytinoğlu, 15 Temmuz akşamı devlet ve hükümete yönelik hain darbe girişiminin, Türk milletinin her kesimi tarafından demokrasiyi korumak adına gösterilen mücadele sayesinde önlendiğini söyledi.

Zeytinoğlu, bundan sonra da bu tür girişimlerin gerçekleşmemesi ve devlet içine yerleşmiş ihanet şebekelerinin kökünün kazınması için gerekli adımların atılacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İKV olarak bu çabalarında devlet ve hükümetimizin yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Bu doğrultuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) koordinasyonunda düzenlenen, 538 sendika, konfederasyon, meslek örgütü ve STK’nın TBMM'de darbeye karşı açıkladığı ortak bildiriye katıldık. İş dünyası olarak demokrasiye yapılan her türlü müdahaleye karşıyız.

Her zaman demokrasiye sahip çıkacağız. Bu en önemli vatandaşlık görevimizdir. Beklentimiz, bu olağan dışı dönemi bir an önce atlatarak, demokratik sistemi tüm kurumları ve prensipleri ile rayına oturtmak ve Avrupa Birliği (AB) bütünleşme sürecine kaldığımız yerden devam etmektir. AB ile mülteci anlaşması ve vize serbestliği süreciyle yeniden canlanan ilişkilerimizi geliştirmeyi ve ekim ayında gerçekleşmesini umduğumuz vize serbestliği takvimine yeniden işlerlik kazandırmayı umuyoruz."

Zeytinoğlu, İKV olarak AB hakkındaki bilgi açığını gidermeyi, kamuoyu ve iş dünyasını son gelişmeler hakkında bilgilendirmeyi ve Türkiye'nin AB ile ilişkilerine ve bütünleşme sürecine katkı sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Türkiye-AB ilişkilerindeki gelişmelere ilişkin de bilgi veren Zeytinoğlu, şu görüşleri paylaştı:

"Gerek mülteci krizinin iki taraf için de bir kazan-kazan durumuna yol açacak şekilde çözümlenmesi gerekse vize serbestliğinin sağlanmasının, Türkiye-AB ilişkileri üzerinde yapacağı olumlu etki İKV olarak sıklıkla vurguladığımız konular arasında yer aldı. Yaşanan son olaylar, AB ile ilişkilerin arka plana düşmesine yol açsa da darbe girişiminin soruşturulması ve suçluların yargıya teslim edilmesi sonrasında, demokratik sistemin olağan akışına geri dönmesi sonrasında AB ile ilişkilerin Gümrük Birliği'nin revizyonu, vize serbestliği ve müzakere süreci çerçevesinde yeniden hızlanmasını bekliyoruz.

Gümrük Birliği'nin modernizasyonu çerçevesinde de müzakerelere ön hazırlık olarak çalışmalar devam etti. AB ve Türkiye tarafı etki analizi çalışmalarını gerçekleştirdi. İKV olarak Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinin ilgili sektörler üzerindeki olası etkilerini ortaya koymak için etki analizi projeleri yürütmekteyiz."


- "Brexit, AB ile ilişkiler için yeni bir model ortaya çıkarabilir"


Zeytinoğlu, Britanya'nın AB üyesi olarak kalıp kalmayacağının oylandığı referanduma da değinerek, yeni Başbakan Theresa May önderliğinde ülkenin AB'den ayrılmasına ilişkin bir müzakere sürecinin başlamasına yönelik beklentisini dile getirdi.

Bu olayın, diğer bazı AB ülkelerinde de AB karşıtı akımların güçlenmesine ve cesaretlenmesine yol açtığını hatırlatan Zeytinoğlu, "AB’nin bütünlüğü ve geleceği açısından gerçek bir sınama olan bu gelişmenin, Türkiye gibi aday ülkelerin AB üyelik hedefleri açısından da önemli sonuçları olacak. Britanya'nın üyelikten ayrılmak için AB ile müzakere edeceği yeni anlaşma, AB ile ilişkiler için yeni bir model ortaya çıkarabilir. Türkiye gibi aday ülkeler için de tam üyelik hedefi saklı kalmak şartıyla bu model ilişkilerin geliştirilmesi için bir yol haritası oluşturabilir." diye konuştu.

Zeytinoğlu, AB desteğini ölçen kamuoyu araştırmasının ikincisini bu sene gerçekleştirdiklerini, 23-24 Nisan tarihlerinde, 18 şehirde bin 254 kişi ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarının oldukça ilginç bulgular ortaya koyduğunu aktardı.

Kamuoyunda AB üyeliğine desteğin geçen seneye göre 13 puan artarak yüzde 75,5 düzeyine çıktığını anlatan Zeytinoğlu, "Bu yüksek oran, AB sürecine ve yapılacak reformlara da kamuoyunun büyük ölçüde destek verdiğini ortaya koyuyor. AB üyeliğinin yakın süreçte gerçekleşeceğine yönelik beklenti ve inancın ise düşük olduğunu gördük. Katılımcıların sadece yüzde 35,6'sı bu yönde olumlu bir beklentiye sahip. Buradan da AB üyeliğinin gerçekleşeceğine dair inancın yeniden güçlenmesi için hem Türkiye olarak bizim hem de özellikle AB'nin atması gereken önemli adımlar olduğunu görmüş olduk." değerlendirmesinde de bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×