İkinci çeyrek büyüme rakamları

- ASKON Genel Başkanı Koca: - "Türkiye ekonomisi yüksek düzeyli siyasal sıkıntılara rağmen büyüme trendine devam ediyor" - "Gerek iç politikada, gerekse bölgede bir kısım krizler aşılmadan ülkemiz için önemli bir sıçrama dönemine girmek mümkün gözükmemektedir"

İkinci çeyrek büyüme rakamları

İSTANBUL (AA) - Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, "Türkiye ekonomisi yüksek düzeyli siyasal sıkıntılara rağmen hala büyüme trendine devam ediyor. Normal zamanlar için konuştuğumuz yüzde 5'in üzerinde büyüme ihtiyacımız için şimdilerde bu istikamette konuşamaz olduğumuz bir gerçektir." dedi.

Bu yılın ikinci çeyrek büyümesine ilişkin açıklamalarda bulunan Koca, Türkiye ekonomisinin yüksek düzeyli siyasal sıkıntılara rağmen hala büyüme trendine devam ettiğini belirtti.

Koca, "Normal zamanlar için konuştuğumuz yüzde 5’in üzerinde büyüme ihtiyacımız için şimdilerde bu istikamette konuşamaz olduğumuz bir gerçek. Bu kadar yüksek düzeyli terör dalgası, coğrafya itibarıyla bu kadar yoğun istikrarsızlık ve savaş ortamı, bunlar yetmezmiş gibi bir de darbe girişiminin yaşanması, elbette bir ülke için taşınamaz yüklerdir." değerlendirmesini yaptı.

İlk çeyrekte ekonominin kabul edilebilir bir büyüme oranıyla yüzde 4.8'le dünya sıralamasında ilk 3'e girdiğini ancak 2. çeyrekte bu oranda ciddi anlamda bir düşüş yaşandığına dikkati çeken Koca, şunları kaydetti:

"2. çeyrekte yüzde 3.1 oranı bugünkü koşullarda dünya sıralamasında çok kötü sayılmaz. Veriler geldikçe bu durumun göreceli olarak kötü olmadığını göreceğiz. Ancak bizim daha yüksek düzeyli büyümelere ihtiyacımız olduğu da aşikardır. Maalesef halen yaşamakta olduğumuz üçüncü çeyrek daha zor bir dönem oldu.İç tüketim ve kamu harcamalarıyla ekonomik büyümeyi taşıdığımız anlaşılıyor. Üçüncü çeyrekte iç tüketim açısından durumun daha iyi olmadığı da anlaşılıyor. Gerek iç politikada, gerekse bölgede bir kısım krizler aşılmadan ülkemiz için önemli bir sıçrama dönemine girmek mümkün gözükmemektedir. Ancak bunların da aşılacağına inancımız sonsuzdur."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×