İhracat fiyatları aralıksız yükseliyor

İhracat fiyatları Şubat ayında başlayan aralıksız yükselmesini Mayıs ayında da devam ettirdi.

İhracat fiyatları aralıksız yükseliyor
22 Haziran 2015 Pazartesi 11:07


İhracat fiyatları Şubat ayında başlayan aralıksız yükselmesini Mayıs ayında da devam ettirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) Mayıs ayında yüzde 1.52 arttı. YD-ÜFE, yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 7.64 ve 12 aylık dönemde de yüzde 9.46 yükseldi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.31 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1.57 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya oranla fiyatlar en çok yüzde 4.19 ile kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti. Bu ürünleri, yüzde 3.12 ile mobilya dışındaki ağaç ve mantar ürünleri, yüzde 2.69 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römorkler izledi.

Buna karşılık fiyatlar, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde yüzde 6.17, metal cevherlerinde yüzde 1.84 ve diğer metalik olmayan mineral ürünlerde yüzde 0.22 düştü.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Mayıs ayında en yüksek aylık artış enerji mallarında, en yüksek yıllık artış ise ara mallarında yaşandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×