Hizmet ve perakende sektöründe güven endeksi azaldı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri, yılın ilk ayında azaldı.

Hizmet ve perakende sektöründe güven endeksi azaldı
27 Ocak 2014 Pazartesi 12:03

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü ve perakende ticaret sektörü güven endeksleri, yılın ilk ayında azaldı. İnşaat sektörü güven endeksi ise 4,6 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Ocak ayına ilişkin Sektörel Güven Endeksleri’ni paylaştı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,4 azaldı. Bir önceki ayda 104,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 103,4 değerine geriledi. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 1,6’lık, son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki yüzde 2,8’lik ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmesindeki yüzde 0,1’lik kötüleşmeden kaynaklandı.

TİCARİ SEKTÖR GÜVEN ENDEKSİ

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,3 azaldı.

Aralık 2013 tarihinde 108,8 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 108,4 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, mevcut mal stok seviyesi alt endeksi değerlendirmesindeki yüzde 2,8’lik kötüleşmeden kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksleri bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 1,4 arttı.

İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 4,6 arttı.

Bir önceki ayda 84,8 olan inşaat sektörü güven endeksi 88,7 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki iyileşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 8,4 ve yüzde 2 arttı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×