Hizmet ve inşaatta güven endeksleri azaldı, perakendede arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde, 2,8, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 azaldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,1 arttı.Haziran...

Hizmet ve inşaatta güven endeksleri azaldı, perakendede arttı
24 Temmuz 2014 Perşembe 11:28

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde, 2,8, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 azaldı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,1 arttı.

Haziran ayında 97,9 olan hizmet sektörü güven endeksi, Temmuz ayında 95,2 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki azalış; son üç aylık dönemdeki iş durumunun kötüleştiğini, hizmetlere olan talebin azaldığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talebin azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu endeksi yüzde 4,4, hizmetlere olan talep endeksi yüzde 3,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde1,1 arttı. Haziran ayında 102,5 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi, Temmuz ayında 103,6 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki artış; mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş hacmi-satışların arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 3,1 azalırken mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 6,5 ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi yüzde 0,2 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1,7 azaldı. Bir önceki ayda; 79,9 olan inşaat sektörü güven endeksi, Temmuz ayında 78,5 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısının artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 7,1 azalırken toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,1 arttı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×