Hazır giyimciler, Rusya’ya ihracatı 1 milyar dolara çıkaracak

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Rusya’ya ihracatı 1-2 sene içinde 400 milyon dolarlardan 1 milyar dolara taşıyacaklarını bildirdi.

Hazır giyimciler, Rusya’ya ihracatı 1 milyar dolara çıkaracak
27 Şubat 2014 Perşembe 13:23

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Rusya’ya ihracatı 1-2 sene içinde 400 milyon dolarlardan 1 milyar dolara taşıyacaklarını bildirdi.

Türkiye hazır giyim sektörü Moskova’da yapılan Collection Premiere Moscow (CPM) Fuarı’nda büyük beğeni topladı.

İHKİB önderliğinde fuara katılan firmalar, tasarımlarını ortaya koyd7u. Fuar alanı içinde yeni oluşturulan CPM Style salonunda Mehtap Elaidi, Gamze Saraçoğlu, Simay Bülbül’ün de aralarında bulunduğu 9 tasarımcı ürünlerini sergiledi.
Fuara Mavi, Gizia, Bisse, Altınyıldız, AVVA, Sabri Özel gibi markaların da yer aldığı yaklaşık 100 firma katıldı.

İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi, CPM ile ilgili yaptığı açıklamada dünyanın en büyük 6. hazır giyim ihracatçısı olan Türkiye’nin 2013’te 195 ülkeye ürün sattığını aktardı.
En çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Rusya Federasyonu’nun Almanya, İngiltere, İspanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerin ardından 10. olduğuna işaret eden Tanrıverdi, “2013’te 380 milyon dolarlık hazır giyim ürünü ihraç ettiğimiz Rusya’ya 2013’te yüzde 8,5’luk artış ile 412 milyon dolarlık ürün sattık. Toplam 75 milyar dolarlık hazır giyim pazarına sahip olan Rusya her sene yaklaşık 10 milyar dolarlık hazır giyim ithalatı gerçekleştiriyor. Türkiye moda endüstrisi olarak çıtamızı çok daha yukarılara koymak zorundayız. Başlattığımız tasarım, trend ve tanıtım atağı ile mevcut ihracat rakamlarımızı çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Rusya’ya yaptığımız ihracatta 1 milyar dolarlık psikolojik sınırı aşmak düne göre bugün çok daha kolay. Hedefimiz 2015 sonunda artık 7 haneli rakamları konuşuyor olmak” dedi.
KİLOGRAMDA 24 DOLARA TASARIM İLE ULAŞTIK
Türkiye’nin 2013’te 90 milyon ton ihracat karşılığında 152 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğine dikkat çeken Tanrıverdi, bunun kilogramda 1,5 dolar anlamına geldiğini belirtti. 2013’ü 17,4 milyar dolar ihracat ile kapatan hazır giyim sektöründe bu rakamın kilogramda 24 dolar civarına çıktığını vurgulayan Tanrıverdi şöyle devam etti:
“Bu başarıya tasarım, trend ve tanıtımdan oluşan 3T yaklaşımı ile ulaştık. Bu yaklaşımı kaliteli ve şık giyimi yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olarak gören Rus halkı için de uyguladık. Özellikle markalarımız Euro bölgesindeki doygunluğa karşın bu bölgedeki boşluğu iyi fark edip mağazalaşmada önemli sıçramalar gerçekleştirdiler.
Artık kendi markalarımızla dünya pazarlarında yer alıyoruz. İhracatta olduğu gibi bu alanda da önemli başarılara imza atıyoruz. 2014 için hedeflediğimiz toplam 19 milyar dolarlık hazır giyim ihracatını katma değeri yüksek ürünlerle moda ve marka kurgusu içinde yakalamayı hedefliyoruz.”
Ekonomi Bakanlığı’nın desteği ile İHKİB tarafından Haziran 2013’de hayata geçirilen ‘Hazırgiyim Sektöründe Tasarım, Trend ve Tanıtım Odaklı İşbirlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi’ adlı UR-GE projesinin sektöre yeni bir vizyon kazandıracağını dile getiren Tanrıverdi, sözlerini şöyle tamamladı:
“İtalya Fransa İspanya gibi batılı ülkelerden Bangladeş, Vietnam, Kamboçya’ya kadar pek çok ülke hazır giyim sektöründen pay almaya çalışıyor. Dolayısıyla kıyasıya bir rekabet söz konusu. Tasarım, trend ve tanıtım odaklı yaklaşımı başarıyla hayata geçirenler bu pastadan daha büyük pay alacaklar. Proje kapsamında oluşturulan Hazırgiyim ve Tasarım Kümesi’nde üretici ve tedarikçi 13 firma ile tasarımcı 13 firma bulunuyor. Firmaların tasarım odaklı olarak ihracatlarını artırmalarına destek vermek amacı ile küme içerisinde tasarımcıların da yer almasına özellikle hassasiyet gösterdik. Küme üyesi firmalar arasındaki işbirliğinin tasarım, trend ve tanıtım odaklı olması nedeniyle bu işbirliği Türk hazırgiyim sektörünün markalaşmasına katkı sağlayacak ve sektörün uluslararası pazarlardaki görünürlüğünü artıracaktır. Ortak hareketlilik ve girişimcilik beraberinde değer zinciri entegrasyonunu da getirerek ürün kalitesinin artırılmasını ve ürünlerin çeşitlendirilmesini sağlayacaktır.
Bu proje, gelecek işbirliklerine yönelik de bir altyapı sağladı. Dolayısıyla bu zemin üzerinden hareketle önümüzdeki dönemlerde daha kapsamlı ortak iş modellerinin ortaya çıkacağını ümit ediyoruz. İlerleyen dönemde hazırgiyim sektörünün diğer alt gruplarına yönelik de yeni kümelenme projeleri gerçekleştiriyor olacağız.”
CİHAN

Hazır giyimciler, Rusya’ya ihracatı 1 milyar dolara çıkaracak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×