Havacılık devlerinin elektronik kabloları İzmir'de üretilecek

Hollandalı Fokker Elmo, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ)'nde aralarında AgustaWest, Airbus, Boeing ve Lockheed Martin’in de bulunduğu dünyanın önde gelen havacılık şirketlerine parça üretecek. Havacılık ve savunma alanında teknolojik kablolama...

Havacılık devlerinin elektronik kabloları İzmir'de üretilecek
05 Haziran 2014 Perşembe 18:23

Hollandalı Fokker Elmo, Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ)'nde aralarında AgustaWest, Airbus, Boeing ve Lockheed Martin’in de bulunduğu dünyanın önde gelen havacılık şirketlerine parça üretecek. Havacılık ve savunma alanında teknolojik kablolama sistemleri için 6 milyon dolarlık yatırımla kurulan fabrika Fokker Elmo Başkanı Tim Hayter, Türkiye Genel Müdürü Mischa Baert ve İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın katıldığı törenle açıldı.

Açılıştan önce gazetecilere açıklamada bulunan Hayter, 2008 yılından beri İzmir’de faaliyette bulunan Fokker Elmo’nun, 8 bin metrekarelik yeni tesisiyle üretimini arttıracağını söyledi. Ayda bin kablo ağı üretimini yeni fabrikayla iki katına çıkarmayı hedeflediklerini belirten Hayter, “2008 yılından beri Türkiye’de yüksek teknolojik kablo üretiyoruz. Şimdiye kadar 36 binin üzerinde ileri teknolojik kablo ağı ürettik. Bu kablolar, hem sivil havacılık hem de savunma sanayisinde kullanılıyor. İşlerimizin artması nedeniyle fabrikamız yetersiz kaldı. 8 bin metrekarelik, tamamen son teknolojiyle donatılmış ve amaçlarımıza uygun fabrikamızı inşa ettik.” diye konuştu. Fabrikada 275 iyi eğitilmiş personel çalıştığını, üretimin artmasıyla çalışan sayısını 400’ün üzerine çıkarmayı hedeflediklerini aktardı. Türkiye’de havacılık ve savunma sanayisignin gelişmesine büyük katkı sağladıklarını dile getiren Tim Hayter, “Türkiye ile ilişkimiz, 25 yıl öncesine dayanıyor. Bu süre zarfında Türkiye’nin büyüme ve gelişme isteğinin arttığını gözlemliyoruz. Türk havacılık endüstrisinin de çok büyük hedefleri var. Biz de bu endüstrinin bir parçası olmak istiyoruz. Bu yüzden Türkiye’deki yatırım ve operasyonlarımızı arttırmak istiyoruz. Genel olarak Türkiye muhteşem bir yer.” dedi.

‘TÜRKİYE’DE HAVACILIK SEKTÖRÜ CANLI’

Fokker Elmo’nun global bir şirket olduğunu da aktaran Hayter, “Ana şirketimiz Fokker Technologies, havacılık endüstrisine çok farklı ürünler üretiyor. Çin’de çok büyük bir operasyonumuz var. Merkezimiz ve üretim fabrikamız Hollanda’da. Kuzey Amerika, ABD ve Kanada'da mühendislik üzerinde çalışma yapan firmalarımız var. Tam anlamıyla global bir firmayız. Büyük hedeflerimiz var.” bilgilerini verdi.

Genel Müdür Baert de Türkiye'de canlı bir havacılık sektörünün olduğunu belirterek, uçakların iniş takımlarının burada üretilmesi gibi yeni projelerin gündeme gelebileceğini söyledi. Fokker Elmo Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Adriaan Leyte de 2008'ten bu yana Türkiye'de 20 milyon dolara yakın yatırım yaptıklarını kaydetti. CİHAN

Havacılık devlerinin elektronik kabloları İzmir'de üretilecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×