Güneydoğu’da bin 237 personelle kaçak elektrik operasyonu yapıldı

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. bölgesindeki 5 ilde, kayıt dışı elektrik kullananların belirlenebilmesi için bin 237 personelin katıldığı geniş çaplı bir uygulama gerçekleştirildi.

Güneydoğu’da bin 237 personelle kaçak elektrik operasyonu yapıldı
19 Aralık 2013 Perşembe 16:48

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. bölgesindeki 5 ilde, kayıt dışı elektrik kullananların belirlenebilmesi için bin 237 personelin katıldığı geniş çaplı bir uygulama gerçekleştirildi. 3 saatlik uygulamada, 93 iş yeri ve 691 evde kaçak elektrik kullanımı tespit edildi

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ bölgesi olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta yüzde 75 dolayında olan kayıt dışı elektrik kullanımının önüne geçebilmek için gerçekleştirilen kontroller en üst düzeye çıkarıldı. Dün gece Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Murat Karagüzel, Dicle Elektrik Perakende Satış Genel Müdürü Akif Köse, İl Müdürü Asım Güzel ve Müşteriler Müdürü Murat Çelik’in de yer aldığı uygulamaya, bölge genelinde bin 237 personel katıldı.

Kayıt dışı elektrik kullanımıyla mücadele amacıyla başlatılan ve bundan sonra sık sık tekrarlanacak olan kontrollerin dün ki bölümü Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak’ta gerçekleştirildi. Beş ilde bin 237 personel, 213 araç ile bulundukları illerin dört bir yanına dağılan ekipler, yüzlerce işyeri ve konutta kontrol yaptı. Kontrollerde ekipler, her türlü kayıt dışı elektrik kullanımını ev veya işyerinin içerisine girmeden de tespit edebilen cihazlar kullandı. Yapılan kontrollerde bölge genelinde 93 işyeri ile 691 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit edildi. Bu işyeri ve konutların sahipleriyle ilgili idari ve hukuki işlemlere başlandı.

Akşam saat 17.00’da başlayarak 19.30’a kadar süren kontrollerin Şanlıurfa bölümünde 306 konuta tarama yapıldı. 51 sayaç kaçak şüphesi ile değiştirildi. 11 sayacın ise kaçak kullandığı saptanarak sahipleri hakkında para cezası ve yasal işlem başlatıldı. Diyarbakır bölümünde ise 200 personel görev alırken, ekiplerde bayan görevlilerin de bulunduğu dikkat çekti. Uygulamada 46 işyeri ile 186 konutta kayıt dışı elektrik kullanıldığı tespit edilerek, tutanak tutuldu, gerekli yasal ve idari işlemlere de başlandı. Diyarbakır’daki konrollere vatandaşlar da destek verdi. Abdülselam Borak isimli vatandaş, denetimlerin sıklaştırılmasını isterken, 100-200 lira için trafoların yandığını ve buna değmeyeceğini belirterek, halkta kayıt dışı elektrik kullanmama çağrısı yaptı. Erol Akbağ isimli vatandaş da kayıt dışına yönelik kontrollerin artırılmasını istedi.

Bu arada Dicle Elektrik Müşteriler Müdürü Murat Çelik, denetimlerle kayıt dışı kullanımlarla sistem üzerinde oluşan aşırı yükün azaltılmasının ve böylece halka kesintisiz ve kaliteli enerji sağlamanın amaçlandığını söyledi. Dicle Elektrik Dağıtım ile Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürleri Karagüzel ve Köse ise, esnaflarla sohbet ederek kayıt dışı kullanımın engellenebilmesi hususunda yardım istedi.

Uygulamalarda güvenlik tedbirleri de alınırken, Şırnak’ın Bahçelievler Mahallesi’nde bir grup, kontrol ekiplerine saldırmak istedi. Ancak, güvenlik ekipleri gerekli müdahaleyi yaparak bu saldırıyı önledi.

Dicle EDAŞ yetkilileri, kayıt dışı elektrik kullanan aboneler için hayata geçirilen ücretsiz sayaç değiştirme kampanyasının devam ettiğine dikkat çekerek, bu şekilde elektrik kullanan abonelerin bir an önce kendilerine başvurarak eski sayaçlarını yenisi ile değiştirmelerini istedi. 31 Ocak’ta sona erecek kampanyada, değişim kampanyasından yararlanmak için başvuran abonelere eski sayaçları ile kayıt dışı elektrik kullanılmışsa dahi herhangi bir cezai işlem uygulanmayacak. Kampanya 31 Aralık’ta sona erecek.

CİHAN

Güneydoğu’da bin 237 personelle kaçak elektrik operasyonu yapıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×