Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

- "KOBİ’lerin her türlü taşınırlarını rehin göstererek kredi alabilmesini kolaylaştıracak Ticari Taşınırların Rehnine İlişkin Kanun Tasarısı Taslağını Başbakanlığa sevk ettik" - "Kredi ihtiyacı olduğunda bankalar, ev, arsa gibi gayrimenkul getirilmesini istiyorlar. Bu durumda olan küçük işletmelerimiz artık makinalarını da kredi teminatı olarak gösterebilecek"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci:

ANKARA (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, KOBİ’lerin her türlü taşınırlarını rehin göstererek kredi alabilmesini kolaylaştıracak Ticari Taşınırların Rehnine İlişkin Kanun Tasarısı Taslağını Başbakanlığa sevk ettiklerini bildirdi.

Bakanlıktan yaptığı yazılı açıklamaya göre, Tüfenkci, Dış İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve beraberindeki heyeti bakanlıkta kabul etti.

Kabulde konuşan Tüfenkci, iç ticarette yatırım ortamının iyileştirilmesi, özellikle küçük işletmelerin ve KOBİ’lerin finansmana erişimi konusunda yeni enstrümanlar geliştirdiklerini ifade etti.

Ticari Taşınırların Rehnine İlişkin Kanun Tasarısı Taslağını hazırladıklarını, söz konusu kanun tasarısı ile KOBİ’lerin her türlü taşınırlarını rehin göstererek finansmana daha kolay erişebileceğine işaret eden Tüfenkci, şunları kaydetti:

"Avrupa’da sıkça kullanılan ancak Türkiye’de olmayan bir uygulamaydı. Bankalar Birliği ile de görüşüyoruz, onların da görüşleri doğrultusunda küçük işletmelerin ve KOBİ’lerin ticari taşınırlarını teminat gösterebilmesi uygulamasını getiriyoruz. Kredi ihtiyacı olduğunda bankalar, ev, arsa gibi gayrimenkul getirilmesini istiyorlar. Bu durumda olan küçük işletmelerimiz artık makinalarını da kredi teminatı olarak gösterebilecek. Türkiye’de makinaların sicili olmadığı için bankalar teminat olarak makinaları kabul etmiyordu. Yalnızca makinalar değil, hammadde, patent, buluş, yarı mamul ve mamul stoklar, yetişmemiş mahsuller, işletmenin sermayesi ile kıymetli evrak, fon ve bunun gibi şeyler de teminat olarak gösterebilecek. Bu çalışmamızı Başbakanlığa sevk ettik."

Türkiye’nin lojistik bir üs olması gerektiğini vurgulayan Tüfenkci, bu konuda çalışma yürüttüklerini aktardı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×