GTO, Erbil’de Ofis Açtı

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) 27 Vizyon Projesi’nden birini daha hayata geçirerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinde ofis açtı.

GTO, Erbil’de Ofis Açtı
10 Nisan 2014 Perşembe 13:08

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) 27 Vizyon Projesi’nden birini daha hayata geçirerek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentinde ofis açtı.

Erbil Royal Mall Alışveriş Merkezi’ndeki ofisin açılışına GTO Meclis ve Meslek Komite üyesi 180 işadamı ile IKBY Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi ve Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil el-Hayat katıldı. Açılışın ardından Dedeman Otel'de gerçekleştirilen Gaziantep- Erbil Ekonomik İşbirliği Toplantısı'nda Gaziantepli ve Erbilli işadamları ikili görüşmeler yaptı.

GTO Erbil Ticaret Ofisi açılışında konuşan GTO Başkanı Eyüp Bartık, “Gaziantep’te 14 bin 700 üyemiz var. Amacımız Erbil ve Gaziantep’teki iş adamlarını buluşturmak. Bu ofis, üyelerimize hizmet edecek ve burada onlara yeni pazarlar bulacak.” dedi. Gaziantep ekonomisi hakkında katılımcılara bilgi veren Bartık, Erbil’de yapacakları çok iş olduğuna inandıklarını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Konfeksiyon, mobilya ve inşaat sektöründen Erbil’e çok sayıda iş adamı geliyor ancak bunlar kendi aralarında organize olamıyor. İşte bu ofisimiz Erbil’de iş yapan veya yapacak olan iş adamlarımızın daha organize bir şekilde hareket etmesini sağlayacak.” Bartık, GTO Yurtdışı Ticaret Ofisleri Projesi kapsamında açılan ilk ofis olan Erbil’in ardından Rusya ve İran’da da ofis açacaklarını belirterek, altyapı çalışmaları başlayan Rusya ofisinin 2014 yılı sonuna kadar faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.

IKBY Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi de Erbil ve Gaziantep’in benzerlikleri ve köklü dostluklarını anlatarak, “Gaziantep ne kadar bizimse, Erbil de o kadar sizin.” ifadesini kullandı. 2009 yılında IKBY ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğunu söyleyen Çelebi, “Şimdi ise bu rakam 8 milyar doları geçti. 4 yıl önce Türk firmalarının, bakanlığımıza kaydı 485 idi. Bugün ise bin 500 şirket bakanlığımıza kayıtlı. Ticaret hacmi genişliyor, şirket sayısı artıyor, arzumuz daha fazlasıdır." diye konuştu. 

GTO, Erbil’de ofis açtı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×