Gram altın yatırımcısının yüzünü güldürüyor

- Yılın başından bu yana yatırımcısına yüzde 27,2 kazandıran gram altın, ikinci yarıda da "güvenli liman" olmaya devam ediyor - Alan Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Öztürk: - "Altının son 3 yıllık düşüş trendini sonlandırması ve halihazırdaki mevcut seviyeleri göz önünde bulundurduğumuzda altının halen yukarı yönlü manevra alanı söz konusu" - AA Finans Analisti Memiş: - "Geçtiğimiz 7 ayda Fed'in faizlerde bir değişikliğe gitmemesi, gelişmiş ülkelerde terör eylemlerinin artması, ECB'nin eksi faiz uygulaması, İngiltere'nin Brexit kararı, FETÖ'nün başarısız darbe girişimi ve jeopolitik riskler altın fiyatlarının yükselmesini sağladı"

Gram altın yatırımcısının yüzünü güldürüyor
16 Ağustos 2016 Salı 11:06

İSTANBUL (AA) - HANDAN GÜNEŞ - Yılın başından bu yana yatırımcısına yüzde 27,2 kazandıran gram altın, "güvenli liman" özelliğini sürdürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 2015 yılını 99,54 liradan kapatan altının gramı, yılın 7,5 ayını 126,62 liradan tamamladı. Yatırımcısına böylece yüzde 27,2 kazandıran gram altın, 2016'nın ikinci yarısında da güvenli liman olmaya devam ediyor.

ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımına ilişkin beklentilerin eski kuvvetini kaybetmesinin yanı sıra 2016 yılına başlarken Çin kaynaklı risklerin piyasalarda yarattığı tedirginlik, Avrupa ve ABD ekonomilerindeki resesyon tehlikesi ve gerileyen petrol fiyatları dünya genelinde piyasalarda çalkantıya neden olurken, altın söz konusu endişe ortamından beslendi.

Yılın ilk yarısında rekor üstüne rekor kıran gram altın, Birleşik Krallık'ta yapılan referandumda seçmenlerin ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına (Brexit) karar vermesiyle 130 lirayı aşmıştı. 4 Ağustos’ta ise azalan risk iştahı ve yurt içinde açıklanan temmuz ayı enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından TL üzerindeki baskının artmasıyla altının gram fiyatı 132,69’a yükselerek tarihi zirvesini görmüştü.

Gram altındaki bu yükseliş, Cumhuriyet altını fiyatını 880 liraya, yarım altın fiyatını 431 liraya, çeyrek altın fiyatını da 215 liraya çıkardı. Geçen yıl yatırımcısına yüzde 10 kaybettiren altının onsu da böylece yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 30 prim yaptı.

Analistler, gram altında kısa vadede 130 ve 135 liranın önemli direnç, 127-121 lira seviyelerinin de destek olarak takip edileceğini dile getiriyor.

Eylül ayının sonunda yapılacak ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı ise piyasaların yön tayini açısından kritik önem taşıyor. Fed'in alacağı aksiyon, altının yön belirlemesinde önemli rol oynayacak. Analistler Fed'in son toplantısının ardından yayınlanan karar metninde yapılan değişikliklerin, eylülde faiz artırımını açık bir seçenek haline getirdiğini belirtiyor.


- "Altın talebinde görülen daralma bu yıl toparlanma eğilimine girecek"


Alan Yatırım Kıdemli Analisti Eda Önder Öztürk, 2015 yılının genelinde güçlü dolar hikayesinin piyasada baskın karakter olması nedeniyle zayıf seyrin görüldüğü altının kaderinin 2016 yılında tersine döndüğünü belirterek, "2016 yılının başından bu yana doların sakin seyri, Fed’in faiz artırımına ilişkin yaratılan hikayenin geçtiğimiz senelerdeki kadar güçlü olmaması altının yükselişler için yolunu açtı." dedi.

Öztürk, her ne kadar 2016 yılı başında Çin kaynaklı endişeler piyasalarda yer edinmiş olsa da yılın ikinci çeyreğinden bu yana Çin ekonomisinin belirgin bir toparlanma içerisinde bulunduğunu anımsatarak, bu sebeple geçen sene Çin ekonomisi kaynaklı altın talebinde görülen daralmanın bu yıl toparlanma eğilimine gireceği kanaatinde olduğunu vurguladı.

Halihazırda dünya genelinde altın talebine ilişkin takip edilen verilerin de bu durumu destekler nitelikte olduğunu belirten Öztürk, şunları kaydetti:

"Teknik olarak 2016 yılı altının yükselişi için gerekli görünümü bize resmediyor. Altının son 3 yıllık düşüş trendini sonlandırması ve halihazırdaki mevcut seviyeleri göz önünde bulundurduğumuzda altının halen yukarı yönlü manevra alanı söz konusu. Geçtiğimiz hafta ABD ekonomisine ilişkin iyi gelen istihdam verilerine rağmen, 1.350 seviyelerini zorlayan ons altın görmekteyiz. Altında toparlanma eğilimi devam ederken 1.350 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde 1.375 seviyelerine kadar ons altının yolunun açık olduğunu söylememiz mümkün. Zaman zaman görülebilecek aşağı yönlü düzeltme hareketlerinde ise 1.335 seviyesi önem arz eden destek seviyesi burada tepki alımlarının gelebileceğini göz önünde bulundurmakta fayda var."

Öztürk, gram altın cephesinde ise yükselen kanal içerisindeki hareket devam ederken 130 lira seviyelerinde dengelenmenin önem arz ettiğini aktararak, yükselişlerde ise 133,50 ve 135 lira seviyelerinin elde edilmesi gerektiğini vurguladı. Gram altındaki gevşeme eğilimini "alım fırsatı" olarak niteleyen Öztürk, gevşemelerde 127 seviyesinin aşağısındaki hareketlerin takip edilmesi gerektiğini ifade etti.- "Altın fiyatları 130 liranın üzerinde yılı tamamlayabilir"


AA Finans Analisti İslam Memiş, 2016 yılının ilk yarısında yatırımcısına en çok kazandıran altının ağustosta 132,69 liraya çıkarak tüm zamanların zirvesini test ettiğini belirterek, "Geçtiğimiz 7 ayda Fed faizlerde bir değişikliğe gitmemesi, gelişmiş ülkelerde terör eylemlerinin artması, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) eksi faiz uygulaması, İngiltere'nin Brexit kararı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) başarısız darbe girişimi ve jeopolitik riskler altın fiyatlarının yükselmesini sağladı." dedi.

Bu nedenlerin fiziki altın talebini artırdığını, yatırımcıların güvenilir liman olarak altını tercih ettiğini aktaran Memiş, "Altın fiyatlarının zirveyi görmesiyle beraber hem yurt içi yatırımcıların hem de yabancı yatırımcıların yoğun satış yaptıklarını gözlemledik. Bu gözlemden yola çıktığımızda küçük ve büyük altın yatırımcılarının TL'de beklediklerini söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.

Memiş, yurt içi piyasalarda tam düğün sezonunda altın fiyatlarının zirve yapmasına neden olan tek faktörün FETÖ'nün başarısız darbe girişimi olduğunu aktararak, "Bu girişimden sonra altın fiyatları üzerinde zarar edenler de, kâr edenler de oldu. Düğün yapacaklar vatandaşların yüksek fiyattan altın almalarına neden olmuştu. FETÖ'nün hainliği, beraberinde altın birikimi yapan vatandaşlara da satış için iyi bir fırsat sunmuştu. Altın yatırımcıları yüksek fiyattan altınlarını bozdukları gibi TL'ye sahip çıkmış oldular." ifadelerini kullandı.

Yılın kalan süresinde altın fiyatlarının bugüne kadar göstermiş olduğu kazançlı performansı gösteremeyebileceği öngörüsünde bulunan Memiş, "Altının gram fiyatı 121 lira seviyesine tekrar düşebilir ancak bu düşüşlerin yatırımcısına alım fırsatı vereceğini düşünüyorum. Ancak 121 lira seviyesi test edildikten sonra altın fiyatları tekrar 130 liranın üzerinde yılı tamamlayabilir." şeklinde konuştu.

ABD'nin fiziki altın satış pozisyonu almasının yanı sıra Fed'in faizlerde olası bir yükselişe gitmesinin altın fiyatlarını baskı altında bırakabileceğini belirten Memiş, sözlerini şöyle tamamladı:

"121 liradan başlayacak olan yükseliş trendinin altının gram fiyatını tekrar 130 liranın üstüne taşacak olmasını tek bir nedene bağlıyorum. Türkiye Suriye topraklarında DAEŞ'e karşı kendini savunmak isteyebilir. Bu durum gerçekleşirse altın güvenli liman özelliğini tekrar kazanır ve dolar kurundan aldığı destekle 130 liranın üzerine yerleşebilir. Jeopolitik riskler ve DAEŞ faktörü yurt içi piyasalarda en çok dolar kurunun yükselmesine neden olabilir. Dolar 3,15-3,20 seviyelerini test edebilir diye tahmin ediyorum. Dolar borcu olan ve altın borcu olan vatandaşlarımızın bu süreci yakından takip etmelerini önerebilirim. 130 lira seviyesinin üzerinde altınını satmış olan yatırımcılarımıza 121 lira seviyesinin alım fırsatı olduğunu tavsiye edebiliriz. Sonuç olarak, yılın kalan süresinde altının tahtına dolar oturacak."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×