GRAFİKLİ - Kredi taksitlerinde yeni dönem

- EKK'da alınan kararlara göre, kredi kartlarında genel taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarılırken, elektrik-elektronik eşya ve bilgisayarda bu sayı 9'dan 6 aya indirilecek - Konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75'ten 80'e çıkarılacak - Doğrudan satış harcamaları, alkollü içecek, kozmetik ve ofis malzemesi alımları ile yurtdışı harcamalarına taksit yasağı getirildi - Kurumsal kartlarla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında 9 ay olan genel taksit sınırı 12 ay olarak uygulanacak

GRAFİKLİ - Kredi taksitlerinde yeni dönem
22 Eylül 2016 Perşembe 14:38

ANKARA (AA) - Kredi kartlarında genel taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarılırken, elektrik-elektronik eşya ve bilgisayarda bu sayı 9'dan 6 aya indirilecek.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) alınan kararlara göre, bireysel kredilere yönelik önemli düzenlemeler hayata geçirilecek.

Telekomünikasyonla ilgili harcamalar ve akaryakıt, gıda ve yemek ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit yasağı uygulamasına devam edilmesine karar verilirken, elektrik-elektronik eşya (beyaz eşya alımları hariç) ve bilgisayar alımlarında taksit sınırı 9 aydan 6 aya indirildi.

Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, sağlık ürünü alımları, kulüp ve derneklere yapılan ödemeler ve vergi ödemelerinde uygulanan 9 ay taksit sınırı aynen geçerli olacak. Yurt dışında yapılan harcamalar, alkollü içecek alımları, kozmetik ve ofis malzemesi alımları ve doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar taksit yasağına tabi tutulacak.

Tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aydan 48 aya yükseltilirken, konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarılacak.

- Yeniden yapılandırma ve taksitlendirme imkanı

Kurumsal kartlarla yapılan tüm mal ve hizmet alımlarında 9 ay olan genel taksit sınırı 12 aya çıkarılacak.

Kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri, tüketicinin talep etmesi halinde 72 aya kadar taksitlendirilebilecek. İhtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda bir defaya mahsus en fazla 72 ayla sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilecek.

Bu kapsamda canlı kredilerin vadesinin uzatılması suretiyle yeniden yapılandırılması durumunda genel karşılıklarının artırımlı olarak ayrılmasına ilişkin hükümler kaldırılacak.

Bazı bireysel kredilere yönelik mevcut uygulama ile EKK kararlarına göre hayata geçecek düzenlemeler şöyle:

Tüketim türü Eski (ay) Yeni (ay) Kredi kartıyla genel tüketim 9 12 Telekomünikasyon, akaryakıt, gıda, yemek, hediye kart, hediye çeki Taksit yok Taksit yok Elektrik-elektronik eşya, bilgisayar 9 6 Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler, kulüp ve derneklere ödemeler ile vergi ödemeleri 9 9 Kozmetik 9 Taksit yok Kurumsal kart harcamaları 9 12 Tüketici kredilerinde vade sınırı 36 48 Konut kredilerinde kredi sınırı Yüzde 75 Yüzde 80

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×