Goldman Sachs'in Fed raporu

- Rapordan: - "Fed'in haziran ayı toplantısında faiz artırım kararı alması büyük ölçüde masadan kalktı ancak temmuzda faiz artışı hala canlı" - "Fed'in haziran toplantısında faiz artırım olasılığını yüzde sıfır, temmuz için yüzde 40, eylül toplantısında da yüzde 30 olarak öngörüyoruz" - Goldman Sachs Küresel Kredi Stratejileri Başkanı Charles P. Himmelberg: - "Finansal koşullar yumuşadıkça Fed'in demeçleri daha şahin bir görünüm kazanıyor"

Goldman Sachs'in Fed raporu
09 Haziran 2016 Perşembe 20:38

NEW YORK (AA) - Merkezi ABD'de bulunan uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası Fed'in haziran'da faiz artırımı kararının düşük olduğunu ancak temmuzda faiz artışına gidilebileceğini bildirdi.

Goldman Sachs tarafından hazırlanan "Yellen Çağrısı: Haziran Sonrası Paraya Dönüş" adlı raporda, geçen cuma günü ABD ekonomisinde düşük gelen istihdam verisine ve İngiltere'de yaklaşan AB referandumuna işaret edilerek, "Fed'in haziran ayı toplantısında faiz artırım kararı alması büyük ölçüde masadan kalktı ancak temmuzda faiz artışı hala canlı" yorumunda bulunuldu.

Raporda, Fed'in haziran toplantısında faiz artırım olasılığının yüzde sıfır, temmuz için ise yüzde 40 olduğunun tahmin edildiği belirtilirken, bankanın eylül toplantısında faiz artırma ihtimalinin yüzde 30 olarak öngörüldüğü kaydedildi.

Goldman Sachs Küresel Kredi Stratejileri Başkanı Charles P. Himmelberg'in görüşlerine de yer verilen raporda, Fed Başkanı Janet Yellen'in pazartesi günü yaptığı konuşmada ABD ekonomisiyle ilgili ılımlı bir tablo ortaya koyduğu ifade edildi.

Himmelberg, Fed'in ocak, mart ve nisan toplantılarında faiz artırım kararı için ihtiyatlı davrandığını hatırlatarak, "Ancak finansal koşullar yumuşadıkça Fed'in demeçleri daha şahin bir görünüm kazanıyor" dedi.

Fed, söz konusu aylarda düzenlenen toplantılarda İngiltere'de yaklaşan AB referandumuna, Çin ekonomisindeki yavaşlamaya ve küresel finansal piyasalardaki çalkantılara dikkati çekerek, bunları risk olarak tanımlamıştı.

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) bir sonraki toplantısı 14-15 Haziran tarihlerinde Washington'da gerçekleştirilecek. Fed yetkililerinin bu yılki diğer toplantıları 26-27 Temmuz, 20-21 Eylül, 1-2 Kasım ve 13-14 Aralık'ta düzenlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×