Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

- "Bakanlık olarak, balıkçı gemilerinin denizlerdeki avcılık faaliyetlerinin izlenmesi ve av faaliyetlerine ilişkin verilerin kayıt altına alınması amacıyla Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi'ni hayata geçiriyoruz" - "Sistem kapsamında 28 kıyı ilinde bin 350 balıkçı gemisine BAGİS cihazları takılmaya başlandı" - Balıkçılarımızın, Bakanlıkça belirlenen yerde ve zamanda gemilerini hazır bulundurmaları, cihazlarını taktırmaları ve çalıştırılmasında gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz ediyor"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

ANKARA (AA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi'nin (BAGİS) hayata geçirildiğini belirterek, sistem kapsamında 28 kıyı ilinde bin 350 balıkçı gemisine BAGİS cihazlarının takılmaya başlandığını ifade etti.

Çelik, yazılı açıklamasında, balıkçı gemilerinin denizlerdeki avcılık faaliyetlerinin izlenmesi ve av faaliyetlerine ilişkin verilerin kayıt altına alınması amacıyla BAGİS'in hayata geçirildiğini bildirdi.

Sistemle, balıkçı gemilerinin konumunun, hızının, av faaliyetlerinin ve avladığı ürünlere ilişkin bilgilerin sürekli takip edileceğini aktaran Çelik, böylelikle hem denetimlerde etkinliğin artırılacağını hem de avlanılan ürünlere ait verilerin daha hızlı kayıt altına alınmasının sağlanacağını belirtti.

Çelik, 28 kıyı ilinde bin 350 balıkçı gemisine BAGİS cihazlarının takılmaya başlandığını ifade ederek, gemi yetkililerini, bakanlıkça belirlenen zamanda ve istenen yerde gemilerini hazır bulundurup cihazları takmaları konusunda uyardı.

Resmi Gazete'de 18 Mayıs'ta yayımlanan Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi Tebliği ile takılması zorunlu hale getirilen BAGİS cihazlarının bir program dahilinde balıkçı gemilerine montajına başlanıldığını vurgulayan Çelik, şu bilgileri verdi:

"Deneme montajları ilk olarak Trabzon'da gerçekleştirilen BAGİS cihazları, 10 Haziran'dan itibaren Yalova'da balıkçı gemilerine takılmaya başlandı. Cihazların montajları 28 kıyı ilinde devam ediyor. Bu kapsamda 12 metre ve üzerinde boya sahip bin 350 balıkçı gemisine BAGİS cihazı takılacak. Bakanlıkça belirlenen zamanda ve istenen yerde bulundurulan balıkçı gemileri için BAGİS cihazlarının temini ve takılmasına ilişkin masraflar Bakanlığımız tarafından karşılanacak. Aksi takdirde bu masraflar balıkçı gemisi yetkilisine ait olacak. BAGİS cihazının takılması, çalışır durumda bulundurulması, av bilgilerinin elektronik seyir defterine girilmesi, BAGİS tebliği kapsamında zorunlu tutuluyor. Bu bakımdan balıkçılarımızın, Bakanlıkça belirlenen yerde ve zamanda gemilerini hazır bulundurmaları, cihazlarını taktırmaları ve çalıştırılmasında gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz ediyor."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×